У Львові створили веб-каталог сакральної спадщини області

Львівські фахівці оцифрували і створили веб-каталог 60 храмів з картою та інформацією про них двома мовами.

Про це інформує Zaxid.net.

Храми Львівщини дослідили фахівці Інституту народознавства НАН України, Львівської національної академії мистецтв, Інституту Укрзахідпроектреставрація. З кількох сотень об'єктів вони вибрали лише 60. Але не виключають, що проект матиме продовження.

Створений каталог подає детальні описи церков, інформацію про їхніх будівничих та художників, що розписували і оздоблювали храми. У переліку – церкви зі списку світової спадщини ЮНЕСКО, найдавніші монастирі, народна дерев'яна архітектура, український модерн.

"Здавна Церква в Україні була одним з найбільших замовників і меценатів мистецтва, під її патронатом і за її запитом відбувались процеси розвитку національного мистецтва. І досі у великих і малих дерев'яних чи мурованих церквах України збереглось багато справжніх перлин мистецької спадщини, без яких сьогодні важко відтворити повну картину розвитку національної культури. У новітні часи постає надважливе завдання зберегти цю культуру", – пояснили куратори проекту.

Також про церкви Львівщини зняли короткі відеоролики.

 

Чорнобильська катастрофа. Смерть тисяч людей заради виживання радянського режиму

Аварія на Чорнобильській АЕС сталася 37 років тому – у 1986 році. Тодішній комуністичний режим до останнього намагався приховати інформацію про масштаби забруднення території та опромінення радіацією людей. Приховував не тому, що розумів масштаби і наслідки катастрофи. А тому, що влада завжди так працювала і показувала СРСР як найкращу в світі державу, в якій ніяких катастроф ніколи не відбувається

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.