До "Тустані" евакуювали старовинну бойківську хату

До музею заповідника "Тустань" на Львівщині евакуювали старовинну хату бойків.

Про це пише zaxid.net.

Архітектурну памʼятку виявили під час експедиції в гірському селі Плавʼя Стрийського району. Під час розбирання конструктивних елементів, у ній виявили декоративне різьблення, сховане під тиньком, а також записки та речі її перших власників. Хату відреставрували, тепер вона доповнить експонати скансену.

"Її ще у 1926 році збудував місцевий селянин Данило Мадиняк. Чоловік звів будинок для своєї сімʼї. Родина Мадиняків була заможною, тому змогла під час будівництва оселі використати сучасні на той час технології, зокрема накрити хату черепицею, а не соломою, і саме ця черепиця фактично врятувала оселю від руйнування", – розповіли у Тустані.

Попри хороший стан, будинок почав руйнувався і потребував негайної евакуації. У липні 2023 року хату у родини викупили та перевезли до Урича, де є заповідник "Тустань". Їх фінансово підтримала Організація реагування на надзвичайні ситуації в сфері культури (CER) з Нідерландів.

Дослідники, які оглянули хату, виявили, що там є унікальне декоративне різьблення не тільки назовні, але і всередині хати, воно збереглося під штукатуркою. А під час розбирання будинку виявили записки та речі тодішніх власників.

Хату перевозили до Урича двома вантажівками, а потім збирали майже 3 місяці. Частина деревʼяних елементів була пошкоджена, довелося замінити зігнилі бруси та дошки. Всі роботи проводили згідно з традиціями народного зодчества: у відповідні дні, із закладанням символічних оберегів. Новий будинок відкритий для огляду туристів.

 

Як я став депутатом…

Потім, коли ми вже аналізували в Народній Раді результати виборів, з’ясувалося, що я був єдиним зі Сходу і Півдня України, хто виграв сільський округ. Усі інші демократи в цій частині країни перемагали в містах. Наприкінці осені 1989 року я навіть не думав балотуватися. А за три місяці — несподівано для суперників, друзів і самого себе — виграв вибори.

Шевченко у Вашингтоні. Боротьба за цінності

Процес встановлення пам'ятника Тарасові Шевченку у Вашингтоні в 1964 році з нагоди 150-річчя від дня його народження розтягнувся у часі на кілька років і набув неабиякого резонансу у закордонній пресі. Водночас досі так і не стали надбанням гласності заходи кдб срср навколо тієї події. Розсекречені документи з архіву Служби зовнішньої розвідки України дають змогу нині побачити, як діяли за тих обставин і яку позицію займали представники кремлівського керівництва, американських політичних кіл і української діаспори.

"Ми позбулися «пушкіних», «Московської» ковбаси і «Тульських» пряників", - Олег Пустовгар

Процеси очищення інформаційного та публічного простору від російської присутності прискорилися після повномасштабного вторгнення Росії. Утім, роботи ще багато. Що вдалося зробити в цьому напрямі за останні роки на Полтавщині, а які питання ще варто розв'язати, – розповів у інтерв'ю представник Українського інституту національної пам'яті в Полтавській області Олег Пустовгар.

"Ніколи не казав": "Вперед, хлопці!", завжди: "За мною!"". Пам'яті Сергія Короля

Крайній бій командир "Махно" провів 24 лютого 2023 року. Впродовж ночі ворог вів постійний артилерійський обстріл, а близько 7 години ранку розпочав піхотний штурм з трьох сторін. Командуючи підрозділом та беручи безпосередню участь у стрілецькому бою, Сергій Король не допустив захоплення позицій переважаючими силами противника. Під час бою, який тривав майже шість годин, командир "Махно" загинув.