У Вікіпедії розпочався Тиждень українських архівів

Впродовж 10 днів вікіпедисти та всі бажаючі писатимуть, доповнюватимуть, редагуватимуть статті про архівну справу та документи.

Про це повідомляє директор Інституту архівної справи та документознавства Віталій Скальський.

З 21 по 31 грудня 2023 року з ініціативи Українського науково-дослідного інституту архівної справи та документознавства у Вікіпедії відбуватиметься Тиждень українських архівів.

Статті у Вікіпедії про українські архіви, архівістів, поняття та терміни з архівної справи та документознавства потребують суттєвого доповнення та оновлення. Про чимало архівних понять у Вікіпедії відсутні статті.

Авторитетні джерела інформації для наповнення Вікіпедії статтями архівної тематики є – "Українська архівна енциклопедія", "Словник термінів щодо аудіовізуальних документів у сфері архівної справи", "Архівні установи України", "Українські архівісти" та інші видання архівних установ. Впродовж 10 днів Вікіпедисти та усі бажаючі писатимуть, доповнюватимуть, редагуватимуть статті про архівну справу та документи.

Хорошим приводом покращити статті про архіви та документи є День архівіста, що відзначається 24 грудня.

Детальніше про проєкт та як долучитися до ініціативи переходьте за посиланням.

 

Теми

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.