АНОНС: презентація нового цифрового ресурсу Центрального державного історичного архіву України, м. Львів

У Львові 5 січня відбудеться презентація нового цифрового ресурсу Центрального державного історичного архіву України, м. Львів на єдиній платформі «Міжнародний пошуковий портал».

Про це повідомляє Центральний державний історичний архів України, м. Львів.

ЦДІАЛ стане 5 центральним архівом, який долучиться до пошукового порталу українських архівів, та 7 загалом. В день презентації буде представлено 50 описів фондів та 500 000 оцифрованих копій архівних документів. Портал планується постійно поповнювати новими копіями.

Серед них – колекція грамот на пергаменті, що містить левову частку найдавніших унікальних документів Національного архівного фонду України, фонди гродських і земських судів Руського воєводства XV-XVIII століть, метричні книги римо-католицького віросповідання Галичини XVII-XX століть, особові фонди визначних діячів України (митрополит Андрей (Шептицький).

Проєкт реалізується в рамках співпраці Центрального державного історичного архіву України, м. Львів та ПП "Архівні інформаційні системи".

Спікери заходу:

Анатолій ХРОМОВ – Голова Державної архівної служби України,

Олеся СТЕФАНИК – директор Центрального державного історичного архіву України, м. Львів,

Кирило ВІСЛОБОКОВ – директор ПП "Архівні інформаційні системи".

Захід відбудеться за участі Голови Львівської обласної військової (державної) адміністрації Максима КОЗИЦЬКОГО, керівників наукових інституцій Львова.

Коли: 5 січня 2024 року о 14.00 

Де: актова зала Господарського суду Львівської області, вул. Личаківська, 128, м. Львів 

Захід є відкритим для представників медіа.

 Міжархівний пошуковий портал створено за ініціативи і підтримки Голови Державної архівної служби України Анатолія Хромова, ПП "Архівні інформаційні системи" у співпраці з Центральним державним архівом вищих органів влади та управління України, Центральним державним архівом громадських об'єднань та україніки, Центральним державним архівом-музеєм літератури і мистецтва України, Центральним державним історичним архівом України, м. Київ, Державним архівом Львівської області та Державним архівом Полтавської області, у майбутньому планується доручення всіх центральних та обласних архівів.

 

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.