З'явилася петиція про присвоєння звання Героя України учаснику вертолітних місій у заблокований Маріуполь Клепікову Олександру

Триває збір підписів для присвоєння почесного звання Героя України (посмертно) учаснику вертолітних місій у заблокований Маріуполь - сержанту ГУР МО Клепікову Олександру.

Про це йдеться на сайті Офіційного інтернет-представництва Президента України.

Клепіков Олександр Сергійович, позивний "Борян" - уродженець Сімферополя. Учасник Революції Гідності та супротиву анексії Криму 2013—2014 років, морський піхотинець 1 ОБМП (Феодосія), сержант ГУР МО, брав участь в повітряних операціях ГУР МО в окупований Маріуполь.

Навесні 2014 року після окупації рідного півострову Олександр одразу став на захист Батьківщини та присвятив себе військовій справі. Доброволець першого складу новоствореного батальйону "Азов".

Заступник командира розвідувального взводу 1 окремого Феодосійського батальйону морської піхоти, за час служби у батальйоні проходив навчання закордоном.

Учасник бойових дій на сході України: звільнення міста Маріуполь 2014 року, бої за Новий Світ, Гранітне, штурми Марʼїнки, перша та друга операції у Широкино в 2015, Водяне, Гнутове, Талаківка, Піски. За його плечима багато успішних завдань та ліквідованих ворогів.

Повномасштабну війну Олександр зустрів в Миколаєві. Стрімке просування противника через Херсонську область потребували швидкого реагування. З першими вибухами в місті, Олександр вступив до лав Сил Оборони, по задачі Військової Адміністрації займався облаштуванням оборонних позицій в "урядовому кварталі" після чого у складі Сил Оборони брав участь у відбитті атак на підступах до Миколаєва з Херсонського напряму та диверсійних операціях в Миколаївській області, в результаті чого було взято в полон перші групи противника.

У березні 2022 року разом з побратимом сержантом Гавриленко Іваном Михайловичем (кавалер Ордену "За Мужність") боронили Київщину вже у складі 10-го загону ГУР МО України, брали участь в засадних та диверсійних діях в тилу ворога.

Після блокади Маріуполя, Олександр Клепіков разом з побратимами сержантом Гавриленко Іваном та капітаном Боровицьким Назаром (Герой України посмертно) у складі екіпажу гелікоптерів Мі-24/Мі-8 неодноразово здійснювали безпрецедентні та вкрай небезпечні вильоти до Маріупольського гарнізону, оточеного ворогом заводу "Азовсталь". На їх рахунку перші успішні авіа-прориви з підкріпленням, медикаментами, засобами зв'язку, озброєнням та врятовані життя важкопоранених.

Вранці 5 квітня 2022 року Олександр Клепіков у складі групи евакуації вилетів на допомогу гелікоптеру, який повертався з Маріуполя і подав сигнал SOS. На превеликий жаль, борт, на якому перебував розвідник-спецпризначенець Олександр, росіяни також підбили.

Максимально вмотивований, професіонал своєї справи, Клепіков Олександр усвідомлював всі ризики та надважливість вертолітних місій в умовах повного оточення Маріуполя.

Олександр присвятив своє життя захисту України, здійснив безліч героїчних вчинків та нагороджений:

- За звільнення Маріуполя, відзначено знаком - "ЗАХИСНИК МАРІУПОЛЯ" (Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 25 листопада 2015 р. №2496 о/с);

- Президентською відзнакою за участь в АТО;

- Почесним нагрудним знаком "За взірцевість у військовій службі" (наказом начальника Ген.штабу-Головнокомандувача Збройних Сил України від "29".05.2015 р. N 318);

- Знаком за висадку десанту;

- Почесною відзнакою - "За оборону Миколаєва" (ПОСМЕРТНО №0058 розпорядженням Миколаївського міського голови Nº 226р від 26.09.23);

- Орденом "За мужність" ІІІ ступеня (ПОСМЕРТНО Серія ОК Nº 093022 указом Президента України від "24" серпня 2023 року Nº 516/2023.)

За виняткову звитягу, самопожертву та героїзм, ми (громадяни України, друзі та побратими) просимо: присвоїти Клепікову Олександру Сергійовичу найвище почесне звання Держави Герой України із врученням ордена "Золота зірка"... посмертно.

Підпишіть петицію за посиланням.

 

Ігор Калинець: «Для мене поезія мала бути загадкою, яку слід відгадати, розшифрувати"

Іноді мене запитують, чи я шкодую, що моє життя так склалося. Мені здається, що ні. Не мало б воно тоді смислу, якби я не перейшов через те все, якби не було тих 60-х, ув’язнення у 70-ті, того піднесення національного — всі ті події допомогли мені відчути, що я щось значу, що я щось зробив, що я комусь потрібен власне таким, яким я є в даний момент. Мені здається, що то і є сенс мого життя.

Петро Франко. Таємниці життя і смерті

28 червня 1890 року народився наймолодший із трьох синів Івана Франка – Петро. В історію визвольної боротьби він увійшов як один із засновників української скаутської організації "Пласт", хоробрий старшина Легіону Українських січових стрільців, командант летунського відділу Української Галицької армії. Для сталінського ж режиму він став небезпечним ворогом народу, якого ліквідували, ймовірно, у перші дні німецько-радянської війни.

Напади Бурундая та їхні наслідки. Уривок із книги "Король Руси Данило Романович" Даріуша Домбровського

Данило Романович, перший король Руси, – одна з головних постатей історії України. Подолавши численних внутрішніх та зовнішніх ворогів, Данило утвердився як один із найвпливовіших володарів Центрально-Східної Європи. Книжка Даріуша Домбровського – найповніша сьогодні біографія Данила Романовича. Ґрунтуючись на багатьох джерелах, автор не лише докладно реконструює життєвий шлях цього видатного державця, а й переконливо вписує його постать у європейський політичний ландшафт.

Суд над дітьми. Ольга Попадин – про молодь ОУН, два арешти і розстріл друзів

17-річна гімназистка зі Львова Ольга Попадин була однією з підсудних на "Процесі 59-ти". Енкаведисти не робили жодних пільг неповнолітнім — лупцювали, знущалися. Про це пані Ольга розповідала в інтерв'ю "Локальній історії". З її спогадів, показова розправа обернулася на протест — молоді арештанти під час суду заманіфестували несприйняття окупаційної влади, а оголошення вироку зустріли виконанням українського гімну.