Українські архітектори закликали провести відкритий конкурс на проєкт Національного військового меморіалу

Національна спілка архітекторів України та Архітектурна палата НСАУ закликали провести відкритий конкурс на кращу проєктну пропозицію для будівництва Національного військового меморіального кладовища.

Відповідне звернення оприлюднили на сайті НСАУ. 

Навесні 2023 року конкурсна комісія НСАУ розробила дорожню карту та рекомендації для Міністерства ветеранів щодо його проведення конкурсу, який так і не відбувся.

"Натомість наявні процеси навколо будівництва НВМК – від вибору ділянки до тендерних процедур – є вочевидь непрозорими, викликають обурення та відчуття несправедливості, про що свідчить звернення громадськості щодо національного військового меморіального кладовища, підписане авторитетними лідерами громадянського суспільства та професійних спільнот, родичами загиблих військових. Це сотні підписів", – зазначають у спілці архітекторів.

У НСАУ стверджують, що конкурси "є найкращим рішенням для винайдення сильної ідеї", а також "способом проведення суспільного діалогу на такі складні та суспільно-важливі теми, як меморіалізація та увічнення пам'яті захисників". Такі конкурси вже проводили у Вінниці, Львові, Миколаєві та Сумах.

Відтак Національна спілка архітекторів та Архітектурна палата НСАУ звернулися до президента, прем'єр-міністра та міністерки ветеранів із закликом провести відкритий всеукраїнський архітектурний конкурс на кращу проєктну пропозицію комплексу НВМК.

"Ми готові надавати всебічні професійні консультації замовнику конкурсу для забезпечення прозорості та публічності конкурсних процедур, залучення найширшого кола архітекторів до участі та винайдення найкращого містобудівного та архітектурно-просторового рішення", – йдеться у заяві.

 

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.