"Відповідальні за терор і вбивства". На могилі вояків УПА на горі Монастир встановили провокативну таблицю

На зруйнованій могилі вояків УПА на горі Монастир поблизу села Верхрата у Польщі з’явилася нова табличка з провокативним змістом.

Про це пише zlubaczowa.pl.

21 квітня Любачевська поліція отримала інформацію від прикордонників, що на зруйнованій могилі вояків УПА на горі Монастир встановили нову дошку з написом: "Братська могила українців, учасників УПА, відповідальних за терор і вбивства беззбройних поляків, українців та євреїв ". Крім того, на хресті замість українського тризуба з'явився християнський хрест.

"За кілька днів поляки розпочнуть розкопки на Тернопільщині у с. Пужники, котрих вони довго добивалися. Ну як добивалися. Шантажували і спекулювали в той час, коли Україна зайнята куди серйознішими справами. Ну і звісно, ніхто з польського боку не хотів виконати своєї частини зобов'язань. А саме, відновити понищені могили й пам'ятники українців у Польщі. І ось тут - "відновили"", - відреагував на провокацію історик Володимир Бірчак.

Наразі справу розслідує польська поліція та намагається встановити, хто замінив таблицю. 

"Чергова провокація і знущання над українським похованням у Польщі. Це відповідь на кроки України на зустріч в питанні поховань? Щоб переконатися що ні, мають бути дієві кроки польської влади не лише щодо усунення цієї провокації, але врешті і відновлення надмогильної таблиці у первинному вигляді, яке не відбувається надто довго", - зазначив історик та народний депутат України Володимир В'ятрович.

У спільній заяві Міністрів культури України і Республіки Польща рішуче засуджується акт вандалізму, вчинений проти одного з українських місць памʼяті у Польщі:

"Незаконно встановленні написи і знаки мають бути невідкладно усунуті. Це свідома провокація, яка слугує, серед іншого, інтересам країни-агресора – росії, та має на меті зашкодити конструктивному діалогу, який триває останніми місяцями між двома країнами. Підтверджуємо, що ми продовжуватимемо працювати над зміцненням нашого стратегічного партнерства і вирішенням існуючих проблемних питань шляхом діалогу і взаєморозуміння".

Нагадаємо, 2–3 березня 1945 року поблизу села Верхрата Томашівського повіту Люблінського воєводства сотня УПА "Месники-2" відбувся бій з переважаючими силами військ НКВД. Тоді загинули 62 вояки УПА (за іншими даними 66), а також багато цивільних мешканців Верхрати та сусідніх сіл.

Тіла постанців після бою поховали у братській могилі на горі Монастир. На цьому місці тривалий час стояли хрест і недобудований пам'ятник, оскільки місцева влада не давала на це згоди. Лише у 2000 році польська Рада охорони пам'яті боротьби і мучеництва на підставі договору між урядами України та Польщі насипала курган й встановила пам'ятник. На меморіальній таблиці, що знаходилась під хрестом, був напис "Полягли за вільну Україну", а також вказані  імена, прізвища та дати народження загиблих.

Більше про гору Монастир читайте у матеріалі Володимира Бірчака "Хто похований на горі Монастир?"

 

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.