На Рівненщині знищили дерев’яний храм XVIII століття

У селі Забороль Рівненської області місцеві жителі знищили дерев'яний храм XVIII століття.

Про це повідомив керівник арткластера Острозької академії Микола Бендюк.

"Я таке вже проходив більше 10 років тому, коли в селі Розваж, що біля Острога, бензопилами порізали церкву XVIII століття, яка ще й була пам'яткою архітектури національного значення. Сьогодні це повторилося в селі Забороль, що біля Рівного. Тут теж бензопилами порізали церкву XVIII століття і вже тракторами розрівняли територію. На вирівненій поверхні є фрагменти черепів та людських кісток", - написав на своїй сторінці у Фейсбук Микола Бендюк.

Йдеться про храм Св. Івана Хрестителя, яка була збудована в 1762 році. Поблизу церкви була дерев'яна двоярусна дзвіниця. Святиню використовувала громада Православної церкви України.

"Черговий "похорон" нашої історії та культури. Сумно що ніхто так й не поніс покарання за знищення церкви в Розважі", – написав Микола Бендюк.

На допис історика відреагувала Служба безпеки та обіцяла розслідувати інцидент, - пише ZAXID.NET. За словами Миколи Бендюка, на місці храму планують будівництво. Оскільки церква не була пам'яткою архітектури, то селянам, які її зносили, загрожує лише штраф за несанкціоновані будівельні роботи.

 

Міф про "віроломний напад". Документи з архіву СБУ

"Прибулі у прикордонну смугу німецькі солдати [...] розповсюджують чутки, що командування німецької армії має намір захопити Західну Україну [...]. Виступ німецьких військ проти Радянського Союзу має відбутися після закінчення дощів, як тільки встановиться погода"

Суд над дітьми. Ольга Попадин – про молодь ОУН, два арешти і розстріл друзів

17-річна гімназистка зі Львова Ольга Попадин була однією з підсудних на "Процесі 59-ти". Енкаведисти не робили жодних пільг неповнолітнім — лупцювали, знущалися. Про це пані Ольга розповідала в інтерв'ю "Локальній історії". З її спогадів, показова розправа обернулася на протест — молоді арештанти під час суду заманіфестували несприйняття окупаційної влади, а оголошення вироку зустріли виконанням українського гімну.

Антон Дробович: "Пам'ятання — це спротив забуттю"

Інтерв’ю з науковцем, громадським діячем Антоном Дробовичем для Музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.

Як витримати тиск КДБ і навіть його висміювати? Досвід Натана Щаранського із книжки "Не злякаюся зла"

У травні 2025 році, через майже 40 років з дня написання, книга радянського дисидента Натана Щаранського "Не злякаюся зла" вийшла українською мовою. Уперше вона була надрукована англійською у 1988-му. У передмові до українського видання Щаранський, який за ці роки встиг стати відомим політичним та державним діячем в Ізраїлі, зазначив: в Україні книга повертається до свого початково призначення — допомагати людям у боротьбі.