Укрпошта у партнерстві з Премією Ґонґадзе випустили марку, присвячену воєнним журналістам та журналісткам

22 травня "Укрпошта" презентувала марку "Місія: правда", присвячену воєнним журналістам та журналісткам.

Про це повідомили на Фейсбук-сторінці Премії імені Георгія Ґонґадзе.

Урочиста церемонія погашення нової поштової марки відбулася у Головпоштамті за участі генерального директора АТ "Укрпошта" Ігоря Смілянського, програмного директора Премії імені Георгія Ґонґадзе Владислава Зінкевича, лауреата Премії 2025 року, фотографа, оператора і воєнного кореспондента Reuters Івана Любиш-Кірдея і автора випуску Антона Логова.

У серпні 2024 року під час відрядження у Краматорськ Іван Любиш-Кірдей отримав важке поранення внаслідок російського обстрілу. Кілька місяців журналіст пробув у комі і зараз проходить реабілітацію. Знімав Революцію Гідності, події в Авдіївці, Іловайську, Покровську, Краматорську та інших містах ще з 2014 року.

"Я думаю, що зовсім скоро багато українців отримають конверти з маркою, де буде написано: "Розвалинами Кремля задоволений". Я хочу всім подякувати за цю поштову марку і за вшанування нашої професії у цей час", – зазначив на церемонії Іван Любиш-Кірдей

Над дизайном поштового випуску  працював художник Антон Логов, чиї роботи представлені в Лондоні, Нью-Йорку, Парижі та Мехіко. Він обрав для символічних образів два кольори – червоний та чорний.

"Ці кольори передають напруження війни та сакральність, адже часто використовуються в іконописі. З іншого боку, червоний символізує любов і відданість, захід сонця як сповідь про прожитий день, епілог життя. Це зображення про самопожертву цих героїчних людей", – пояснив Антон Логов.

Випуск здійснено  у партнерстві з Премією імені Георгія Ґонґадзе — однією з головних відзнак для професійних журналістів та журналісток в Україні. Заснована у 2019 році Українським ПЕН, родиною Георгія Ґонґадзе, виданням "Українська правда", Києво-Могилянською бізнес-школою та її випускниками. Премія присуджується щороку 21 травня, у день народження Георгія Ґонґадзе.  Її отримували Вахтанґ Кіпіані, Павло Казарін, Мирослава Барчук, Мстислав Чернов та Євген Малолєтка, Богдан Логвиненко і Тетяна Трощинська.

Тираж поштової марки – 180 000 екземплярів. Нова марка входить до циклу "Героїчні професії". "Місія: правда"  вже у продажу. Купити її можна у відділеннях головної пошти країни і онлайн у Поштовому маркеті.

 

Трагедія і спекуляції. Що саме сталося 11 липня 1943 року на Волині?

Перебільшена кількість нападів на польські села стала хибним засновком, з якого зроблено висновок про масштабну операцію по всій Волині. А звідти зроблено висновок про існування наказу, що приписував цілковите знищення поляків, етнічну чистку.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.