АНОНС: Публічна дискусія "Від Другої світової до сьогоднішньої: як описувати війну з української призми"

30 травня в межах програми "Книжковий Арсенал – 2025" відбудеться публічна дискусія "Від Другої світової до сьогоднішньої: як описувати війну з української призми".

Про це інформує Національний музей історії України у Другій світовій війні.

Спікерами виступлять:

Юрій Савчук, генеральний директор Національного музею історії України у Другій світовій війні;

Володимир В'ятрович, народний депутат України, директор Український інститут національної пам'яті (2014–2019 рр.);

Віталій Нахманович, провідний науковий співробітник Музею Києва, співавтор концепції заповідника Бабин Яр, дослідник геноцидальних практик;

Михайлина Скорик, заступниця міського голови м. Буча (2021–2024 рр.).

Модерування: старший науковий співробітник Національного музею історії України у Другій світовій війні Роман Кабачій.

Учасники дискусії обговорять такі питання:

- Які паралелі та аналогії можна провести між подіями Другої світової та сучасної російсько-української війни?

- Чи простежується історична тяглість між Першими і Другими визвольними змаганнями нашого народу і сьогоднішнім спротивом українців російській агресії?

- Яке значення може мати впровадження понять геноциду й злочину проти людяності в міжнародне право за підсумками Другої світової війни для притягнення росії до відповідальності за геноцидальні практики проти українців у ХХІ ст.?

- Наскільки широко представлена в науковій і популярній літературі тема воєнних злочинів Другої світової війни та як це впливає на розуміння сучасної війни суспільством?

- У чому полягало українське питання напередодні й під час Другої світової війни та в чому полягає воно нині?

Коли: 30 травня, 15:00–16:00

Локація: вулична сцена 

 

Операція "Ставка". Невідомі документи щодо убивства в Роттердамі

23 травня 1938-го співробітник нквс срср Павло Судоплатов за вказівкою сталіна скоїв у Роттердамі вбивство лідера ОУН Євгена Коновальця. Нові документи з архіву Служби зовнішньої розвідки України проливають світло на окремі невідомі епізоди тієї операції і дають змогу знайти відповіді на запитання, чи підозрювали провідні діячі ОУН, що Павло Судоплатов і агент "Лебедь" опинилися в їхньому середовищі не випадково, а діяли за завданням нквс.

"Він уявляв себе на морі Нельсоном, а на суші - Наполеоном..." Мозаїчний образ Вінстона Черчилля

Постать Вінстона Черчилля відома більшості вже у статусі прем'єр-міністра Великої Британії воєнного часу Другої світової війни як непохитного національного лідера, який, прагнучи врятувати свою країну – врятував світ від "брунатної чуми". Однак від першого обрання в Парламент 1900 року і до кульмінаційного виголошення славнозвісних слів у травні 1940 року: "Я не можу запропонувати вам нічого, крім крові, важкої праці, сліз і поту", минуло майже півстоліття.

Залягти на дно в Брюгге 2019. Уривок з книги "Радіо Афродіта" Олега Криштопи

"Радіо Афродіта" - документальний роман, який розповідає історію підпільного радіо, через постать бельгійця Гезенбрукса й людей із якими він працював пліч-о-пліч. Це оповідь про боротьбу, відвагу, мужність, але й про зраду та кохання. Олег Криштопа 14 років проводив інтервʼю, журналістські розслідування та досліджував документи, щоб написати цей роман.

Мої парламентські вибори: 1990 рік

«…Отрицательное воздействие на обстановку в городе Житомире имели выступления участников республиканского фестиваля «Червона рута», концерты которого проходили 10-11 февраля в Облмуздрамтеатре. В программе, выступлениях пропогандировалась идея «самостоятельной Украины»… - КГБ сигналізувало «нагору» про ситуацію в Житомирі.