Реабілітовано 98-річного ветерана УПА Зенона Врублевського

Національна комісія визнала реабілітованими 230 осіб, репресованих комуністичним тоталітарним режимом 1917-1991 років.

Про це повідомили в УІНП.

8 липня 2025 року на тридцять шостому засіданні Національної комісії з реабілітації було розглянуто 249 обґрунтованих пропозицій регіональних комісій з реабілітації. З-поміж реабілітованих на цьому засіданні Національної комісії – 98-річний ветеран УПА, вояк дивізії "Галичина" Зенон Врублевський.

"Довго ця історія тягнулася і нарешті сталося! Я зателефонував до комбатанта, розповів йому про цю новину та сердечно привітав. Гадаю, панство усвідомлює, що то значить людині на 99-му році життя отримати таку важливу звістку, на яку він чекав десятки років", - написав на своїй сторінці у Фейсбук заступник голови Галицького Братства вояків дивізії "Галичина" Ігор Іваньков

Також низку борців за незалежність України у ХХ столітті було реабілітовано посмертно. З-поміж них – учасники ОУН, а також бійці повстанських, партизанських загонів, які діяли на території України в 1917-1930 роках і метою діяльності яких була боротьба за здобуття незалежності України.

Окрім того, Національна комісія визнала реабілітованими низку польських громадян – жертв Катинського злочину. Вони були засуджені та розстріляні за рішенням Політбюро ЦК ВКП(б) від 5 березня 1940 року.

Також реабілітовано низку осіб, примусово виселених із села Скородне Нижньо-Устрицького району Дрогобицької області УРСР (нині – територія Республіка Польща) до Кривоозерського району Одеської (нині – Миколаївської) області. Виселення відбувалось в рамках польсько-радянського обміну ділянками територій 1951 року, за наслідками якого все українське населення з цих територій було примусово виселено до Одеської області.

Переважна більшість реабілітованих – це особи, які були репресовані позасудовими репресивними органами (так звані "трійки", "особливі наради" тощо) у 1920-30 роках. Також на цьому засіданні 11 осіб були визнані потерпілими від репресій. Це діти репресованих осіб, які втратили батьків через репресії, або були народжені під час перебування батьків в ув'язненні чи на засланні.

Повний список реабілітованих можна переглянути в огляді засідання за посиланням.

 
Зенон Врублевський

Трагедія і спекуляції. Що саме сталося 11 липня 1943 року на Волині?

Перебільшена кількість нападів на польські села стала хибним засновком, з якого зроблено висновок про масштабну операцію по всій Волині. А звідти зроблено висновок про існування наказу, що приписував цілковите знищення поляків, етнічну чистку.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.