Центр досліджень визвольного руху публікує радянський архів, вивезений у 1990-х до Росії

У відкритий доступ виклали оцифровані документи, що розповідають про боротьбу Внутрішніх військ НКВД з українським підпіллям у 1945 році.

Електронні копії документів оприлюднили на сайті Електронного архіву українського визвольного руху.

"Відкритий доступ до архівів внутрішніх військ НКВД дозволяє детально вивчити методи, якими радянський режим придушував український визвольний рух у 1945 році. Ці документи мають особливе значення сьогодні, оскільки дають можливість простежити спадкоємність репресивних практик, коли російські окупанти на тимчасово зайнятих територіях використовують фактично ту ж тактику, що й НКВД проти українських повстанців. Цифрове повернення архівів демонструє, як методи московських режимів залишаються незмінними упродовж десятиліть", — пояснює директор Галузевого архіву СБУ та експерт проєкту Андрій Когут.

Центр продовжує роботу над цифровою реституцією архівних документів — першу частину проєкту втілили у 2021 році. 

Відтепер у вільному доступі з'явилися:

Календарний план проведення чекістсько-військових операцій у Волинській області;

Список керівників відділів УПА, які загинули під час зіткнення із стрілецькою дивізією ВВ НКВД;

Схема організації штабу бригади УПА;

Перелік відділів УПА та боївок Служби безпеки ОУН, що діяли на Волині станом на початок 1945-го року;

- Перекладений з української додаток до наказу одного з відділів УПА, де дається оцінка методам більшовиків.

Географія боротьби поширюється на етнічні Волинь та Галичину. Оригінальний архів Внутрішніх військ НКВД і по сьогодні знаходиться на території РФ. Станом на зараз доступ до нього для українських громадян втрачено.

Колекцію документів підготовлено та опубліковано в межах проєкту "Повернути вивезені архіви: цифрова колекція документів про боротьбу СРСР з українським визвольним рухом", який реалізує Центр досліджень визвольного руху за підтримки фонду Nova Ukraine та Українського культурного фонду в рамках конкурсної програми "Культурна спадщина". 

 
Теми

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.