"Ми готові до співпраці з Польщею", - голова УІНП Олександр Алфьоров

Україна готова до конструктивного діалогу з Польщею щодо історичної пам'яті, зокрема до завершення процесу ексгумацій.

Про це в ефірі Еспресо сказав голова УІНП Олександр Алфьоров.

За словами голови Інституту національної пам'яті України, нам потрібно донести до наших друзів і союзників у Польщі, що Україна готова поставити крапку в питанні ексгумацій.

"Чи готові до цього польські політики - я не знаю. Адже ситуація виглядає так, що ті цифри, які в певних колах слугували фактажем - 100 тисяч, 200 тисяч - уже підважені конкретнішими підрахунками щодо місць, де мають проходити ексгумації. Ми не знаємо, чи справді польська сторона, окрім гучних гасел, готова робити кроки на паритетній основі - такі, які ми також пропонуємо їм щодо ексгумації наших могил", - сказав Олександр Алфьоров.

Алфьоров додав, що спільні трагедії двох сусідніх народів мають формувати ту пам'ять, до якої потрібно повертатись, щоб разом співпереживати, розуміти й не допустити подібного в майбутньому.

"Ми також говоримо про те, що в серпні цього року виповнюється 105 років із дня спільної перемоги польсько-української армії над росіянами. Тоді українські війська допомогли польським зберегти державу, зберегти Варшаву - саме такі історії об'єднують. Такі події дають можливість для горизонтального діалогу, для розмов, для обміну. І, зрештою, саме такі історії спільних перемог свідчать про наше спільне майбутнє", - зауважив Алфьоров. 

 

Олена Теліга: "Життя - це боротьба, а боротьба - це справжнє життя"

22 лютого Телігу було розстріляно в Бабиному Яру. В камері, де вона перебувала перед розстрілом, знайшли напис, зроблений її рукою: "Тут сиділа і звідти йде на розстріл Олена Теліга". Зверху було викарбувано стилізований під меч тризуб.

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.