Спецпроект

Львівські вчителі виступили проти "совєтизації" Табачника

29 серпня 2011 року в рамках серпневих нарад учителі історії України міста Львова одностайно ухвалили заяву з вимогою до Міністерства освіти "припинити русифікацію та совєтизацію" української історії.

Про це повідомляє прес-служба Львівської міської організації партії "Свобода".

Педагоги занепокоєні загрозливою тенденцією в освіті, зокрема, у вивченні історії України, яку цілеспрямовано впроваджує Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України на чолі з Д.Табачником.

У своїй заяві педагоги засуджують:

"-          Повернення до оцінок історичних явищ, особистостей, термінології, притаманних російській та совєцькій історіографії;

-          Нав`язування стереотипів і міфів російської та совєцької доби;

-          Скорочення годин на вивчення історії;

-          Применшення значення вивчення історії України при складанні ДПА, ЗНО, вступі до магістратури, що не сприяє формуванню у молоді українського патріотизму;

-          Невідповідність підручників програмам, які часто змінюють;

-          Відсутність сучасних якісних підручників з історії України, хрестоматій, карт та атласів;

-          Відсутність цілісної, логічної концепції у вивченні історії України".

Також львівські історики вимагають від Міносвіти припинити русифікацію та совєтизацію української історії, підняти статус цього предмета, збільшити кількість годин для вивчення історії, а також під час написання нових підручників залучати до обговорення спеціалістів-практиків.

Від президента та прем'єр-міністра львівські вчителі-історики вимагають негайно звільнити Табачника з посади міністра освіти.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.