В Сахарі знайшли чудово збережений літак Другої світової. ФОТО

В єгипетській пустелі знайшли британський винищувач Kittyhawk P-40, який здійснив вимушену посадку 70 років тому.

Про це повідомляє The Daily Mail.

Історики вже прозвали винищувач, майже неторкнутий часом в пустельних умовах Сахари, "капсулою часу" - його механізми і озброєння збереглися у практично ідеальному стані.

Доля пілота - 24-річного сержанта Королівських ВПС Денніса Коппінґа - невідома з часу зникнення літака у червні 1942 року. Британці тоді відступали під натиском нацистських сил під командуванням Ервіна Роммеля.

 Під час посадки відлетів гвинт

Тіло льотчика не знайшли, натомість біля фюзеляжу виявлено імпровізований тент, зроблений з парашуту. Очевидно, Коппінґ якийсь час укривався під ним від сонця, поки не вирушив у свою останню безнадійну подорож - до найближчного поселення від місця катастрофи близько 350 км.

 Трохи пошкоджений під час посадки, "Кіттіхоук" непогано законсервувався

Одномісний винищувач у пустелі знайшов працівник польської нафтової компанії, який проводив дослідження в цьому віддаленому районі.

 Всі прилади збереглися

Найближчим часом планується провести пошукові роботи в радіусі 30 км довкола літака - у примарній надії знайти тіло пілота, який у 1942 році переганяв літак із однієї ремонтної бази на іншу і здійснив вимушену посадку.

Кулемет у крилі

Радіо і батареї були вийняті з літака - очевидно, Денніс Коппінґ якийсь час намагався вийти на зв'язок зі своїми.

 Єгипетські військові забрали зброю і патрони "на збереження"

Історики вимагають від британського уряду втрутитися і добитися проголошення літака військовим похованням.

 Паспорт виробника й інструкція з заряджання кулемету

"Світ авіаційної історії в захопленні від знахідки, - зазначив історик Енді Сандерс із Гастінгса. - Це як гробниця Тутанхамона в авіації". 

 Парашут, під яким пілот ховався від палючого сонця

Знайдений винищувач планують перевезти в музей Королівських ВПС під Лондоном, де його відновлять і включать у експозицію.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.