Знайшли одне з найдавніших непристойних зображень. ФОТО

Археологи знайшли одні з найдавніших наскельних малюнків у Європі.

Про це повідомляють "Українські Новини" з посиланням на Nature News і Proceedings of the National Academy of Sciences.

Розкопки проводилися в зруйнованій печері Абрі Кастане, розташованій у долині Везер, в південно-західній частині Франції.

Цей регіон привертає увагу археологів з 90-х років минулого століття - загалом ученим удалося виявити кілька десятків тисяч різних артефактів. Вони належать так званій оріньякській культурі, що існувала 40-28 тисяч років тому на території сучасної Франції.

 Стіна печери Абрі Кастане. Фото: Raphaëlle Bourrillon, з ЖЖ nyka-huldra

У 2007 році вчені розібрали завал в одному з кутів печери, де виявили фрагменти стелі з частками охри на ньому. Через руйнування малюнки виявилися знищені, однак зображення, вибиті на камені, збереглися, за словами дослідників, "досить непогано".

 Рештки первісних фарб

В руках учених виявилися малюнки чотириногого звіра, жіночого статевого органу (найдавніше зображення такого роду з відомих на даний момент) і символ, схожий на вісімку.

 Гарольд Діббл з Університету Пенсільванії (США) зазначає, що трактування подібних зображень як вульви - не більш ніж традиція французьких науковців: "Хто його зна, що це насправді"

Для оцінки віку зображень, археологи датували вік порід, в яких був виявлений фрагмент стелі. В результаті вдалося визначити, що малюнки були закінчені вже 37 000 років тому.

Попереднім "рекордсменом" були малюнки у французькій печері Шові. Невідомий художник за допомогою охри і вугілля зобразив безліч різних тварин. Вік цих зображень, за різними даними, лежить у межах від 29 до 33 тисяч років.

Про інші археологічні новини з палеоліту читайте у темі "Кам'яна доба"

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.