Спецпроект

Берлінський музей влаштував виставку на честь знахідки Нефертіті

У "Новому музеї" Берліна відкрилася виставка, присвячена 100-річчю з дня виявлення легендарного бюста цариці Нефертіті.

Про це пише pravda.ru.

Скульптура є одним з найвідоміших творів мистецтва Давнього Єгипту. 

Міністр культури Німеччини Бернд Нойманн розповів, що виставка під назвою "У світлі Амарни" сформована буквально навколо погруддя цариці Єгипту. Справа в тому, що стан експоната виключає участь його у виїзних виставках і транспортування. У 2007 році після спеціального сканування з'ясувалося, що шар між каменем бюста і його фарбою дуже крихкий.

На виставці можна буде побачити не тільки саму скульптуру, але і відтворене місце археологічних розкопок і навіть знайдені разом з бюстом предмети, вік яких становить приблизно 3300 років. Відомо, що в Амарні було знайдено близько 10 тисяч предметів.

Сто років тому, 6 грудня 1912, керівник розкопок в Амарні Людвіг Борхардт, і його команда виявили бюст Нефертіті більш ніж 3000-річної давності.С тих пір дивно правильні і красиві риси обличчя цариці залучають сучасних людей і вчених і донині.

У перекладі зі стародавньої мови ім'я цариці означає "красива прийшла". Історія свідчить, що вона вийшла заміж у віці 16 років і правила разом зі своїм чоловіком Ехнатоном. Існують припущення, що Нефертіті була матір'ю Тутанхамона.

Нагадаємо, що в 1912 році після закінчення розкопок всі знахідки були поділені між німецьким і єгипетським фондами. Бюст Нефертіті дістався Німеччини. Згодом не раз він ставав причиною розбрату між двома країнами.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.