Фараона Рамзеса ІІІ вбили, перерізавши горлянку

Змовники вбили фараона Давнього Єгипту Рамзеса III, перерізавши йому горло, заявили дослідники мумії фараона, навівши на підтвердження своєї версії результати нової експертизи.

Про це повідомляє УП.Життя із посиланням на BBC.

Комп'ютерна томографія мумії "обранця Ра" допомогла виявити глибоку рану на шиї, яка і могла стати причиною смерті.

Багато століть секрет смерті фараона був прихований пов'язками, що закривають шию фараона, необхідними для збереження мумії. Історики довгий час сперечалися про причини смерті фараона.

У документах давнини, що включали Туринський судовий папірус, датований 1155 роком до н.е., йшлося про змову з метою вбивства фараона і палацовому перевороті. У цьому підозрювали одну з його дружин. Однак довгий час було незрозуміло, чи було скоєно замах на фараона, і якщо так, то чи закінчилося воно смертю правителя.

Деякі дослідники вважали, що замах був успішним для змовників, а інші вважали, що другий фараон з XX династії пережив напад.

Судовий папірус оповідає про чотири різних судових процеси і згадує покарання щодо змовників. Серед змовників називають одну з двох дружин правителя - Тейю, і її сина Пентаура - претендента на трон.

У стародавньому документі йдеться, що тільки Пентаур - один з численних синів фараона - вирішив піти проти батька і брав участь у змові. Його визнали винним, і потім Пентаур, як повідомляє документ, наклав на себе руки.

Щоб дізнатися більше про далекі і загадкові події старовини, німецький палеонтолог з італійського Інституту мумій і крижаної людини Альберт Цинк і його колеги вивчили мумію Рамзеса III і останки ще однієї людини, імовірно сина короля Пентаура, в королівській гробниці біля Долини Царів в Єгипті.

Працюючи в Єгипетському музеї в Каїрі, де зараз знаходяться тіла, команда дослідників провела комп'ютерну томографію та проаналізувала ДНК мумій.

Томографія виявила глибоку (близько 7 см) і широку рану на шиї, яку, на думку медиків, міг заподіяти гострий ніж. Вчені говорять, що смерть в такому випадку наступила б одразу.

"До цього ми практично нічого не знали про долю Рамзеса III. Його тіло досліджували і до нас, робили рентгенівські знімки, проте вони не виявили жодних травм. Дослідники раніше не мали доступу до комп'ютерної томографії, який маємо ми", - сказав доктор Цинк.

"Ми були дуже здивовані тим, що виявили. Ми досі не можемо бути абсолютно впевненими в тому, що рана стала причиною його смерті, однак ми схильні так думати", - додав учений.

За його словами, "люди, що бальзамували тіло фараона, могли зробити поріз, проте це вкрай малоймовірно".

На КТ-знімках в рані видно амулет у вигляді соколиного ока бога Гора. Талісман могли покласти в рану при муміфікації, адже древні єгиптяни вірили в його цілющу силу.

Аналізи ДНК останків іншого тіла показали, що на момент смерті молодій людині було 18 років і він був родичем Рамзеса III, і це, ймовірно, син фараона Пентаур.

При вивченні тіла молодої людини вчені звернули увагу на незвичайно стислі складки в області шиї, що може вказувати на те, що молодий чоловік був задушений.

Тіло юнака не було забальзамовано звичайним для царів способом, воно було обгорнуте в цапову шкуру. У давнину, членів сім'ї фараона, яких вваажали виннимим у чомусь, карали ще й тим, що ховали не "по-царськи".

Читайте також інші матеріали за темою "Єгипет"

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.