Спецпроект

Під Полтавою відкрили музей автора українського Тризуба

У селищі Опішня (Зіньківський район Полтавської області) відкрили музей родини художників Кричевських, до якої належав відомий архітектор живописець і графік Василь Кричевський.

Про це пише gazeta.ua.

Саме Василю Кричевському у 1918 році голова Центральної Ради, Михайло Грушевський, доручив розробити державну символіку, і в цьому ж році офіційним гербом України затвердили Тризуб київського князя Володимира, автором проектів якого був Кричевський.

Будівлю ж в Опішні, де відтепер розташується музей Кричевських, побудував сам Василь Кричевський. Раніше вона називалася "Опішнянський гончарний показовий пункт Полтавського губернського земства". Протягом 1902-1919 років художник жив в Опішному. Він залучав опішнянських гончарів до обробки проектованих їм будівель.

З нагоди 140-річчя з дня народження Василя Кричевського, в рамках святкування в Опішні, відкрили виставку творів родини Кричевських, які передали музею-заповіднику спадкоємці Василя Кричевського з США.

Також присутні ознайомилися спорідненими з документами і фото родини Кричевських. Презентували новий документальний фільм "Третій вимір Василя Кричевського"​​, який підготував Благодійний Фонд "Дар".

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.