Спецпроект

В США ВІДБУЛАСЯ ПРЕМ'ЄРА ОПЕРИ ПРО ГОЛОДОМОР. Аудіо

В Лас-Вегасі відбулася прем'єра нової англомовної опери композитора Вірко Балея (Virko Baley) "Голодомор (Червона земля. Голод) ["Holodomor (Red Earth. Hunger)]".

Дебют цієї опери у Нью-Йорку відбудеться 5 лютого, повідомляє "Главком" із посиланням на Las Vegas Review-Journal.

Балей народився в Україні у 1938 році і голод не застав, хоча каже, що знав людей, "які через це пройшли".

Він обдумував оперу майже три десятиліття, але неодноразово її відкладав. Частину музичного матеріалу він використав у своїй другій симфонії і в камерній роботі "Час сновидінь" ("Dreamtime").

Нещодавно Балей пропрацював п'ять місяців в Інституті українських досліджень Гарвардського університету. Проходила в ньому міжнародна конференція по Голодомор, яка відбувалася там, дала композитору можливість продемонструвати публіці витяги з недописаної опери.

 

Після того, як ті ж уривки були поставлені у штаб-квартирі ООН, Балей вирішив, що пора повертатися до роботи над твором.

Читайте також: "Для підтримки пам'яті про Голодомор випущено картку Visa Holodomor. ФОТО"

 

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.