АНОНС: Книга про Кременецький ліцей

14 лютого 2013 р. у Центрі Польських та Європейських Студій НаУКМА (вул. Волоська 10, підвальне приміщення 6 корпусу) відбудеться презентація книги професора Анджея Шмита "Кременецький ліцей як зразок просвітницької моделі школи на території України у першій половині ХІХ століття".

Україномовний переклад наукової монографії польського історика є підсумком численних досліджень на тему відомої Кременецької школи. Книгу написано на основі нових матеріалів, знайдених у архівах України (найбільшу частину з яких було виявлено у архівах Києва), Литви та Польщі.

У монографії розглядається діяльність Волинської гімназії, ліцею у Кременеці. Це був перший навчальний заклад просвітницької моделі школи напіввищого типу на Правобережній Україні початку ХІХ ст.

Досліджено специфіку і структуру, основи фінансування, матеріальну та науково-дидактичну бази, керівні  та вчительські кадри, учнів та спадщину школи та її вплив та виникнення університету у Києві.

Видання представлятимуть - автор, проф.Анджей Шмит - викладач Вармінсько-Мазурського Університету в Ольштин, та проф. Генрик Стронський - викладач Вармінсько-Мазурського Університету в Ольштині і КременецькогоІнституту Гуманітарно-Педагогічної освіти. 

Початок заходу - о 17.00. Вхід вільний.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.