Спецпроект

Музей космонавта Титова отримав бортжурнал космічного корабля "Восток-2"

Вдова космонавта Германа Титова Тамара Титова передала меморіальному музею в Алтайському краї Російської Федерації бортовий журнал космічного корабля "Восток-2".

Про це пише interfax-russia.ru.

Новий експонат музею унікальний, адже в ньому містяться записи про найтриваліший космічний політ тривалістю більше доби.

"Під час космічного польоту 6-7 серпня 1961 року космонавт робив записи в бортовий журнал: фіксував кожен виток польоту, докладно описував своє самопочуття, що їв на обід і навіть висловлював думку про те, сподобалася чи ні їжа", - йдеться в повідомленні прес-центру регіонального управління по культурі та архівної справи.

Крім того, в журналі записано час сеансів зв'язку з землею і слова вітання, сказані Германом Титовим під час космічного польоту.

Відвідувачі музею зможуть ознайомитися з новим експонатом у розділі музею "Герман Титов - перший космонавт Сибіру".

Другий у світі космонавт Герман Титов народився в селі Полковникова Алтайського краю. Під час свого польоту в 1961 році він зробив 17 обертів навколо Землі і вперше здійснив фотозйомку планети з космосу.

Меморіальний музей Г. Титова після масштабної реконструкції був відкритий у серпні 2011 року на його малій батьківщині в селі Полковникова Алтайського краю. Загальна площа нового музейного комплексу перевищує 1 тис. кв.м. На експонуванні в музеї знаходяться скафандр космонавта, а також макет космічного корабля "Восток-2" в масштабі 1:3.

Теми

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.