В Одесі - конференція на тему картографії Чорного моря

В Одесі відбудеться міжнародна наукова конференція на тему: "Картографія Чорного моря: до 500-річчя карт адмірала Пірі-Рейса".

Про це ІП повідомили організатори заходу.

У конференції візьмуть участь грузинські та українські вчені.

Відкривати захід будуть генеральні консули Грузії і Туреччини в Одесі, а також представники громадської організації "Магеллан 500", яка ось вже другий рік поспіль проводить багатоденну вітрильну регату крейсерських яхт за маршрутом Одеса - Синоп - Батумі - Одеса.

За пропозицією турецької сторони, на честь 500-річчя створення карт світу адмірала Пірі-Рейса було прийнято рішення присвятити етап регати Одеса - Синоп саме цій події. Крім того, ЮНЕСКО оголосила 2013 рік - роком карт Пірі-Рєїса.

 Карта Пірі-Рейса. Праворуч - Західна Європа та Африка, ліворуч - Америка із приєднаною до неї Антарктидою

Тематика доповідей Міжнародної наукової конференції охоплює питання історії морських і прибережних територій та об'єктів, їхню ідентифікацію, топоніміку, пов'язані з ними історичні події, історію мореплавання в басейні Чорного моря, а також сучасні проблеми, пов'язані з навігацією та вітровою діяльністю в цьому регіоні.

Карта Пірі-Рейса - карта світу, створена в 1513 році в Константинополі (Османська імперія) турецьким адміралом і картографом Пірі Рейсом (повне ім'я - Хаджі Мухіддін Пірі ібн Хаджі Мехмед). 

Вцілілий уривок карти з високою точністю показує узбережжя Західної Європи та Африки, на карті також правильно відносно Африки і точно зображено узбережжя Південної Америки. Мапа містить різні острови Атлантичного океану.

Багато хто вважає, що карта містить елементи південного континенту, що вважається доказом обізнаності древніх картографів про існування Антарктиди.

Дивіться також інші матеріали за темою "Карти"

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.