Спецпроект

До Царськосельського музею передали сімейний архів Романових

В 95-ту річницю розстрілу імператорської сім'ї в Єкатерининському палаці відкрилася виставка, багато експонатів якої пройшли дуже довгий шлях, перш ніж повернутися в будинок свого власника.

Про це повідомляє tvkultura.ru.

Великий князь Дмитро Павлович, племінник Миколи Другого, після вбивства Распутіна був відправлений у діючу армію як один з учасників змови, воював на території Персії - і в Росію більше не повернувся. Майже через століття онук великого князя, Майкл Романов-Іллінський передав Царськосельському музею близько 400 предметів з сімейного архіву.

Онук великого князя Дмитра Романова, тиждень тому надіслав до Петербурга трьохсоткілограмову посилку. Фамільні реліквії, бібліотека, фото і навіть сімейна кіно-хроніка. Все, що десятиліття зберігалося в американському особняку Романових-Іллінських в Цинциннаті - тепер перейшло у власність музею.

Кілька днів тому прибув ще один вантаж з Америки - 200 предметів поповнять експозицію.

Теми

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.