Спецпроект

Криголам-музей "Ленін" закрито на реконструкцію

Перший в світі атомний криголам "Ленін", на базі якого в 2009 році було відкрито музей, відправляється на ремонт. Після закінчення робіт судно, повернувшись на місце своєї стоянки біля причалу морського вокзалу в Мурманську, стане арктичним виставковим центром.

Про це пише travel.ru.

Криголам "Ленін" був закладений 25 серпня 1956 на суднобудівному заводі імені Андре Марті в Ленінграді і зданий в експлуатацію 3 грудня 1959. За час експлуатації він пройшов 654000 миль, з них в льодах - більше 560 тисяч миль. Первісток криголамного атомного флоту пропрацював до 1990 року. Після того, як його було виведено з експлуатації, криголам поставили на вічну стоянку в столиці Заполяр'я - місті Мурманську. Протягом чотирьох років роботи криголама в якості музею його відвідало понад 125 тисяч туристів.

Зараз, на думку представників "Атомфлота", криголам повинен "працювати на популяризацію освоєння Арктики і Мурманської області". Тому його виставкові площі будуть збільшені за рахунок прилеглих до стоянки ділянок землі і створення єдиного комплексу арктичного виставкового центру. Дата закінчення проекту невідома; криголам вирушив на ремонт тільки 11 липня.

Теми

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.