АНОНС: телевізійна ІП - про Незалежність і українську "Марсельєзу"

27 серпня випуск "Історичної правди з Вахтангом Кіпіані" буде присвячено 22-ій річниці Незалежності України. Один із фактично батьків тексту Акта про Незалежність України - Левко Лук'яненко - розповість про маловідомі обставини подій у Києві у серпні 1991 року.

Зокрема, Левко Григорович покаже унікальний артефакт - звичайнісінький тогочасний учнівський зошит, в якому він 24 серпня 91-го простою кульковою ручкою написав текст Акта про Незалежність.

Також Лук'яненко розповість для ІП:

- Чому він - уродженець переважно зрусифікованої Чернігівщини - як випускник Московського державного університету, потрапивши в середині 50-х на роботу в Галичину, відчув необхідність продовжувати (після вояків УПА) боротьбу за самостійність України.

- Про десятки підпільних пронезалежницьких груп, які у 50-х - 70-х роках декларували бажання відновити державність України.

- Хто саме спонукав депутата ВР УРСР Лук'яненка дуже оперативно підготувати вікопомний законопроект - текст Акта про Незалежність.

У другій частині програми політв'язень радянських таборів поет Ігор Калинець розповість про власний досвід політичної боротьби у 1960-80-х роках (навіть у радянських концтаборах) і згадає про події у Львові на зламі 1980-90-х, які передували проголошенню незалежності України.

Крім того, "Історична правда" покаже унікальне відео - виконання українською мовою французької "Марсельєзи". Цей запис зроблено 1919 року у Сполучених Штатах.

Також програма розповість про непересічного колекціонера, який заради хобі - колекціонування ретроавтівок - переселився з великого міста у глухий хутір.

"Історична правда з Вахтангом Кіпіані" - щовівторка о 22:00 на телеканалі ZIK.

Теми

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.