Спецпроект

Музей медицини запрошує подивитися на діораму оборони Києва

Музей медицини запрошує киян та гостей столиці подивитися багатоплановий діорамний комплекс, присвячений наданню медичної допомоги захисникам Києва в серпні 1941-го.

Про це пише comments.ua.

На першому ярусі діорами відвідувачі зможуть побачити реальну військову обстановку в районі тодішньої сільгоспакадемії (нині - Аграрний університет), а на другому - пересувний медичний пункт у підвалі академії, де надавалася медична допомога воїнам.

Над експозицією працювали українські художники під керівництвом М.Хана. Завдяки грі світла протягом дня картинка змінюється.

Для звукового оформлення діорами використана запис "хвилини мовчання" у виконанні диктора Всесоюзного радіо Віри Ентоні. "Це рідкісний запис, тому що після еміграції диктора в США в 1977 році "хвилина мовчання" була переозвучена Юрієм Левітаном, а потім Ігорем Кириловим, - сказав директор музею, професор Вадим Шипулін. - У звуковому оформленні частини діорами також використаний запис з голосом народного артиста УРСР Миколи Оляліна".

Теми

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.