Спецпроект

Ходорковський зустрічався із журналістами у Музеї Берлинського муру

Це перша прес-конференція, яку дав екс-голова "ЮКОСа" після 10-річного ув`язнення.

Про це пише tyzhden.ua.

Прес-конференцію, до якої була прикута увага без перебільшення всього світу, було організовано блискавично і досить демократично: впритул з інтернет-блогерами і незалежними журналістами стояли телевізійники BBC. В інтерв'ю Михайло Ходорковський сказав, що дізнався про своє помилування з новин по телевізору. За його словами, відразу після цього відправився збирати папери, оскільки передбачав, що його відпустять із колонії протягом доби. 

Михайло Ходорковський знаходиться у Берліні з 20 грудня. Він прибув до столиці Німеччини відразу після звільнення. За даними ЗМІ, з Карелії, де знаходиться колонія, бізнесмен перелетів на вертольоті в Санкт-Петербург. Потім на приватному літаку колишній глава "ЮКОСа" долетів до Берліна. Літак бізнесменові нібито надав екс-міністр закордонних справ Німеччини Ганс Дітріх Геншер.

Ходорковський вийшов на свободу після указу про помилування, який підписав Володимир Путін. Про це рішення президент Росії повідомив 19 грудня. Як пояснив глава держави, він помилував бізнесмена, оскільки той попросив його про це у зв'язку з хворобою матері.

Музей Берлінського муру також називається "Будинком біля Чекпойнт Чарлі". Крім самої стіни, експозиція музею присвячена міжнародній боротьбі за права людини. Після знесення Берлінського муру 9 листопада 1989 року, багато  плит було продано або подаровано різним країнам. Так, частини муру розійшлися світом від Європи до Австралії. В Києві історична плита знаходиться біля будинку канцелярії посольства Німеччини.

Чорнобильська катастрофа. Смерть тисяч людей заради виживання радянського режиму

Аварія на Чорнобильській АЕС сталася 37 років тому – у 1986 році. Тодішній комуністичний режим до останнього намагався приховати інформацію про масштаби забруднення території та опромінення радіацією людей. Приховував не тому, що розумів масштаби і наслідки катастрофи. А тому, що влада завжди так працювала і показувала СРСР як найкращу в світі державу, в якій ніяких катастроф ніколи не відбувається

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.