Форум видавців та Інститут національноі пам’яті представили освітньо-дискусійну програму "Уроки історії"

Історичний майданчик Форум видавців проводить у партнерстві з Українським інститутом національної пам’яті. Події відбуватимуться на двох локаціях – Національний музей "Тюрма на Лонцького" і зала в готелі "Жорж".

Про те, що там відбуватиметься, голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович та президент ГО "Форум видавців" Олександра Коваль розповіли на прес-конференції сьогодні, 2 вересня.

Цей рік весь світ відзначає 70-річчя закінчення Другої світової війни. УІНП чимало розробок присвятив ролі українців у цій війні. Робота історичного майданчика на Форумі стане кульмінацією цієї цілорічної дискусії.

На площі Ринок біля міської Ратуші буде відкрито виставку "Українська друга світова". Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович прочитає лекцію "Друга Світова. Війна пам'ятей".

"Наш світ досі в полоні жахливих наслідків Другої світової війни — ми бачимо це у протистоянні з Росією. Але цьому виною не лише війна як така, а відсутність суспільної роботи із подолання наслідків панування тоталітарних режимів.

Знання та інформація — це те що ми протиставляємо маніпуляціям пропаганди. Програма цьогорічного форуму дасть можливість кожному дізнатися більше фактів. Це головна мета "Уроків історії", - сказав Володимир В’ятрович.

На прес-конференції презентували програму історичного майданчика. Читачі зможуть взяти участь у дискусіях "Злочин і гріх комунізму: проблеми подолання" з Мирославом Мариновичем, "Декомунізація: розрахунок з минулим чи інвестиція в майбутнє" з Володимиром В'ятровичем та Павлом Шереметою, "Цивілізаційний внесок Габсбурзької монархії в українській історії" із Ярославом Грицаком та Вахтангом Кіпіані, обговорити сторічний досвід жінок на війні та вплив історичних міток у публічному просторі. Виставку "Інакші. Дисиденти Східної України" представить Харківська правозахисна група.

Серед подій майданчика презентації книжок та зустрічі з авторами, зокрема, історик Олеся Ісаюк та видавництво КСД представлять біографію Романа Шухевича разом із сином Головного командира УПА Юрієм Шухевичем.

Говоритимуть також про дражливі теми новітньої історії - анексію Криму та війну на Сході.

"Така співпраця, як з Українським інститутом національної памяті, є добрим прикладом державно-громадського партнерства. Для нас важливо, аби до підтримки українського книговидання та українського читача долучалися найрізноманітніші установи.

Ми розділили форум на тематичні майданчик, щоб відвідувачам легко було зорієнтуватися і вибрати те, що найбільше цікавить. Наприклад, якщо когось цікавить тільки історія, то є історичний майданчик. На його локаціях пройде півсотні заходів", - говорить Президент ГО "Форум видавців" Олександра Коваль.

Розклад заходів історичного майданчика можна переглянути тут.

Останні дні і смерть Міхновського

Вранці 4 травня 1924 року 4-річний син Володимира Шемета – Ждан – вийшов у садок свого дому. Там дитина першою побачила, на старій яблуні, повішаним майже двометрове тіло гостя свого батька – Миколу Міхновського. Згодом Ждан розповість Роману Ковалю, що батько знайшов у кишені покійного записку: "Волію вмерти власною смертю!"

Останнє інтерв'ю мисткині Людмили Симикіної

Через мою майстерню пройшли всі дисиденти. Всім шилась свита. Я знала всі біографії. Я їх втішала, жаліла. Я знімала ту напругу психічного тиску, одягали новий одяг, знімали той, що вони мали, і вони відважно носили це. Я мріяла про іншу державу, про інший устрій. А одяг шився для цієї мрії. Ось сутність моя була в 1960-ті роки.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.