АНОНС: У Києві – презентація довідника про солдатів УПА з Наддніпрянської України

У суботу в Національному музеї історії України відбудеться презентація довідкового видання "Вояки української повстанської армії, родом із Наддніпрянської України".

Про це "Історичній правді" повідомили організатори презентації. Книга, авторами якої виступили Я.Коретчук, В.Тимків, В.Гук, С.Каспрук,  містить 776 біографій українських повстанців родом з Центарльної та Східної України. І це тільки перша частина дослідження.

"У нашому суспільстві поширюється міф про виняткову західняцькість УПА, про те, що упівці діяли лише в Західній Україні і не мали стосунку до земель на схід від Збруча. Нове видання, попри свій довідниковий характер, має за мету довести всеукраїнський характер УПА, показати об’єднання українців різних регіонів навколо національно-визвольної ідеї та здобуття Української державності", – анонсують автори видання. 

 

В основу структури біографій вояків УПА в даному дослідженні покладена прив’язка до їх місця народження. Розділи розміщені за областями.

Окремо подані історії тих вояків, місце народження яких точно невідоме. Також кожен розділ має частину, яка складається з розповідей про вояків, про яких відомі лише їхні імена чи псевдоніми. 

Дослідження теми тривало останні п‘ять років. Укладачі довідника спиралися на архівні джерела, опубліковані документи та краєзнавчу літературу.

Ведучий зустрічі – співавтор книги, дослідник історії ОУН та УПА, автор низки монографій та десятків статей з історії визвольного руху, член історико-просвітницького товариства "Меморіал" ім. Василя Стуса та директор Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби ім. Степана Бандери Ярослав Коретчук.

 

Субота, 3 грудня, 14:00.

Місце: Національний музей історії України (Київ, вул. Володимирська, 2).

Організатори: Івано-Франківський обласний музей визвольної боротьби ім. С. Бандери та Національний музей історії України.

Вхід вільний за умови попередньої реєстрації https://goo.gl/6lyGPN.

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.

Останні дні і смерть Міхновського

Вранці 4 травня 1924 року 4-річний син Володимира Шемета – Ждан – вийшов у садок свого дому. Там дитина першою побачила, на старій яблуні, повішаним майже двометрове тіло гостя свого батька – Миколу Міхновського. Згодом Ждан розповість Роману Ковалю, що батько знайшов у кишені покійного записку: "Волію вмерти власною смертю!"

Останнє інтерв'ю мисткині Людмили Симикіної

Через мою майстерню пройшли всі дисиденти. Всім шилась свита. Я знала всі біографії. Я їх втішала, жаліла. Я знімала ту напругу психічного тиску, одягали новий одяг, знімали той, що вони мали, і вони відважно носили це. Я мріяла про іншу державу, про інший устрій. А одяг шився для цієї мрії. Ось сутність моя була в 1960-ті роки.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.