АНОНС: У Львові святкуватимуть 30-річчя Студентського братства. ПРОГРАМА

18-19 травня, в Українському католицькому університеті, відбудеться святкування 30-ліття Студентського Братства Львівщини. З цієї нагоди Братство збирає у Львові, на спільну зустріч, усі свої покоління членів, усіх своїх осередків, а також запрошує усіх друзів Студентського Братства.

“На зорі 90-х Україна тільки починала ставати собою – розвиватися вільно під проводом молоді, у тому числі членів Студентського Братства, якими були студенти різних університетів Львівщини, – каже владика Борис Ґудзяк.– Пригадую, як ми, українці у діаспорі, із захопленням слідкували за діяльністю Братства, яке у свій спосіб доклалося до того, щоб Україна стала незалежною – з своїм прапором, гімном, з свободою церкви”.

Від 1989 року наскрізно місією Студентського братства було досягнення незалежності України. І вже через рік діяльності у 1990-му Братство організувало Революцію на граніті – кампанію широкомасштабних акцій ненасильницької громадянської непокори.

 

Протести тривали з 2 по 17 жовтня 1990 року в УРСР. Стрижнем подій було студентське голодування на площі Жовтневої революції у Києві (сьогодні –  майдан Незалежності). Протести завершилися підписанням постанови Верховної Ради УРСР, яка гарантувала виконання вимог учасників протесту... А уже менше як за рік мрія про незалежність України стала реальністю.

“Братство провадило дуже багато як масштабних так і регулярних, точкових культурно-просвітницьких акцій, якими студенти несли українську ідею, культуру у різні області України. Тому, святкуючи 30-ліття, ми хочемо уникнути надмірної концентрації уваги на одній акції – Революція на граніті – вона була найгучнішою, але далеко не єдиною, – розповідає Наталія Климовська – проректор з розвитку та комунікацій Українського католицького університету, а у минулому" – член Студентського Братства.

Діяльність Студентського Братства принесла чимало плодів у різних вимірах, і святкування 30-ліття з часу його заснування – це нагода для членів різних поколінь, з одного боку повернутися у спогади, але з іншого –  актуалізувати вплив Братства сьогодні.

“У молитві ми пам’ятаємо тих членів братства, хто вже відійшов, хто віддав своє життя за нашу з вами свободу, за нашу з вами гідність. Велике спасибі усім тим, хто продовжує працю, хто не залишив цей фронт і ці завдання... Ваші заслуги є не лише тридцятилітньоїх давності, адже своєю працею ви стали на чолі економічного, культурного, підприємницького, духовного життя України. І усі ми надалі потребуємо вас: вашої солідарності та проводу”, – наголошує владика Борис Ґудзяк.

ПРОГРАМА

Відзначення 30-річчя Студентського Братства

Субота, 18 травня:

Місце: вул. Хуторівка, 35а, Філософсько-Богословський факультет УКУ.

10:00 – Вітальна кава

10:30-13:00 – Академічна панель

-  Олексій Гарань – Від "підтримки перебудови" до курсу на незалежність: чинники змін;

-  Ярослав Грицак – "Революція на граніті" в контексті українського століття воєн і революцій (19142014);

-  Вахтанг Кіпіані – Непідцензурна самвидавна періодика Студентського Братства.

13:00-13:45 – Перерва на перекус.

13:45-15:45 – Дискусійна панель: «Чому нам вдалося? Що маємо зробити ми, щоб наступним генераціям вдалося більше». Модератор Олесь Пограничний.

16:00-17:00 – Візійна панель. За участі нинішніх студентів, членів Студентського братства.

17:00 – Файна панель-забава.

Неділя, 19 травня:

12:00 – Літургія у Військовому храмі Стрітення Господнього (вул. Клепарівська, 30А).

13:00 – вирушаємо на Личаків або інші цвинтарі відвідати могили наших Небесних братчиків.

19:00 – театр ім.Марії Заньковецької святкове дійство "ЕтноЕволюція".

Учасники: танцювальний театр "Життя", октет "Орфей", Оксана Муха, "Піккардійська терція". Режисер дійства - Ірина Мазур. Вхід тільки за запрошеннями.

 

Організатори академічної частини: Студентське братство, Український католицький університет, Школа політичної аналітики НаУКМА, "Історична Правда", Програма дослідження сучасної історії України імені Петра Яцика

Концерт відбувається за підтримки Львівської ОДА.

Чорнобильська катастрофа. Смерть тисяч людей заради виживання радянського режиму

Аварія на Чорнобильській АЕС сталася 37 років тому – у 1986 році. Тодішній комуністичний режим до останнього намагався приховати інформацію про масштаби забруднення території та опромінення радіацією людей. Приховував не тому, що розумів масштаби і наслідки катастрофи. А тому, що влада завжди так працювала і показувала СРСР як найкращу в світі державу, в якій ніяких катастроф ніколи не відбувається

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.