У Польщі в посилці з Києва виявлено меч бронзової доби

Артефакт знайшли представники Краєвої податкової адміністрації регіону Підкарпаття.

Про це повідомляє Польське Радіо.

Старовинний меч Бронзової доби
Старовинний меч Бронзової доби

Під час контролю посилок з-за кордону співробітники Краєвої податкової адміністрації в місті Дембиця виявили вісім фрагментів меча бронзової доби. Вони знаходилися у відправленому в Києві пакунку. За оцінкою фахівців, це дуже цінна знахідка.

Як повідомила речниця Краєвої податкової адміністрації в Ряшеві Едита Хабовська, згідно з декларацією відправника, там мали бути елементи оздоблення інтер'єру, яких вартість оцінено в 50 гривень (приблизно 8 злотих). Посилка мала потрапити до одержувача в Чехії.

Проте, під час обшуку польські служби знайшли незвичайні елементи, старанно загорнуті у захисну фольгу, щоб уникнути їх пошкодження. Виявилося, що вони є частиною меча довжиною майже 50 сантиметрів, який має ознаки археологічної пам'ятки.

Представники Воєводського управління охорони пам'яток підтвердили цінність меча-кинджала, який походить з епохи бронзи (2300 – 700 до Р.Х.). За словами фахівців, на його оригінальній оздобленій поверхні є сильні пошкодження, які виникли нещодавно, найімовірніше під час викопування.

Точну вартість предмета встановлять після детальної експертизи в Національному інституті спадщини. Далі справою займатиметься Підкарпатське митно-податкове управління в Перемишлі.


Довідково. 2018 року співробітники Краєвої податкової адміністрації виявили на польсько-українських контрольно-пропускних пунктах у Підкарпатському воєводстві 611 спроб контрабанди предметів, які мають історичну цінність. Серед них – жетони з особистим номером військових, біноклі, шапки, солдатські фляги, медалі, багнети та годинники.

Як повідомила представниця Краєвої податкової адміністрації в Ряшеві Едита Хабовська, привезення до країн Європейського Союзу предметів, що є історичними пам'ятками, відбувається без жодних додаткових документів.

Проте, якщо їх ввозять з країн, котрі не належать до ЄС, такий об'єкт необхідно задекларувати в митному відділенні, щоб він був охоплений відповідною митною процедурою.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.