Держкіно виклало історичні фільми у відкритий доступ

Доступними до офіційного безкоштовного перегляду стали повнометражні фільми “Червоний”, “Зрадник”, «Іван Сила», а також короткометражний “Олександр Довженко. Одеський світанок”

Як повідомляє Держкіно, кіномани мають змогу переглянути на їх Youtube-каналі п'ять нових українських стрічок, серед яких чотири стрічки на історичну тематику. У відкритий доступ потрапили:

- історичний бойовик Червоний Зази Буадзе, знятий за однойменним романом Андрія Кокотюхи про часи сталінського терору та воїнів УПА, які піднімають перше повстання у таборі ГУЛАГ;

- дитячий пригодницький фільм Віктора Андрієнка Іван Сила / Strong Ivan про вихідця із Закарпаття Івана Фірцака, який у 1928 році був визнаний найсильнішою людиною планети. Деякі силові трюки Івана Фірцака-Кротона й досі ніхто не може повторити!

- короткометражний документальний фільм "Олександр Довженко. Одеський світанок" про історію становлення видатного кінорежисера Олександра Довженка, який фільмував свої перші стрічки в Одесі. У ролі Довженка - музикант та актор театру й кіно Сергій Бабкін/Сергей Бабкин;

- заснований на реальних подіях фільм Марка Хаммонда Зрадник / The Traitor про 1970-ті роки радянської України: куратор Одеської студії від КДБ дає наказ дівчині-стажеру редагувати фільм знаного режисера про події української "громадянської війни".

 

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.