Археологи виявили перше поселення вікінгів в Ісландії

Вчені виявили на сході Ісландії руїни двох древніх будинків, один з яких датується приблизно 800 роком нашої ери

Проце повідомляє nv.ua з посиланням на livescience.com. Виявлений будинок приблизно на 70−80 років старше загальноприйнятої дати появи перших поселень на острові, підкреслили археологи.

За часи вікінгів більшість жителів жили на фермах, головною будівлею яких зазвичай був "довгий дім". Ці будівлі довжиною від 30 до 75 метрів і шириною близько 6 метрів найчастіше були побудовані з дуба з солом'яними дахами.

Знайдений нещодавно археологами довгий будинок вважається літнім поселенням, побудованим за десятиліття до того, як біженці повинні були заселити острів. Його фундамент виявили під більш молодим "довгим будинком", наповненим скарбами, сказав археолог Бьярні Ейнарссон, який керував розкопками.

 
Фото: Bjarni Einarsson

Обидва довгих будинки були знайдені в Стеді, неподалік від села і фьорда Стедварфьордю на сході Ісландії. Молодша структура датується приблизно 874 р н.е. — загальноприйнятою датою заселення Ісландії людьми, які, згідно з ісландським переказами, рятувалися від норвезького короля Харальда Прекрасноволосого. За словами Ейнарссона, в ньому міститься один з найцінніших скарбів декоративних бус, срібла і стародавніх монет, коли-небудь знайдених в Скандинавії.

За словами Ейнарссона, при розкопках залу довжиною 40 м були виявлені декоративні скляні намиста, кільця, гирі і крихітний шматочок золота. Жителі, ймовірно, придбали ці товари, продаючи місцеві ресурси, такі як шкури і м'ясо китів і тюленів, які цінувалися по всій Скандинавії.

Крім римських і близькосхідних монет, в ході розкопок було знайдено безліч декоративних скляних намистин, які, ймовірно, використовувалися для торгівлі. Археологи також виявили артефакти з повсякденного життя поселення, в тому числі кілька веретен, виконаних з місцевого пісковика, які використовувалися для прядіння волокон.

Під заповненим скарбами довгим будинком була захована ще старіша споруда. За словами Ейнарссона, хімічний та інший аналіз показують, що цей похований довгий будинок був побудований в 800-х роках, задовго до постійного заселення Ісландії. Він думає, що це було сезонне селище або табір, зайнятий тільки протягом літа і, можливо, восени.

Частини старої будівлі показують, що це був один з найбільших довгих будинків, коли-небудь знайдених в Ісландії

"Ми знаємо, що найзахіднішої частиною старого будинку була кузня для роботи з металом — єдина кузня в залі, відома в Ісландії", — сказав Ейнарссон.

За його словами, знайдене поселення було схожий і за масштабом, і за функціональністю на поселення вікінгів, виявлене в Л'Ансе-о-Мідоуз, на території сучасного Ньюфаундленду в Канаді, яке датується близько 1000 р. н.е.

"Це була схема заселення островів в Атлантичному океані. Спочатку у нас були сезонні табори, а потім постійне поселення", — сказав Ейнарссон.

Як Україна відбудовувала Крим після війни і депортації

Жодного "подарунка Хрущова" не було. У 1954 році на прохання Кремля Україна взялася рятувати зруйнований війною і украй занедбаний Російською РФСР Крим - із розваленою економікою і депортованим населенням.

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

8 травня 2024 - Кінець Другої світової війни та війна Росії проти України

У Німеччині та на Заході панувало переконання, що висновок із Другої світової війни - через велику кількість жертв та страждань, у Європі ніколи знов не має бути війни - поділяє так само й Росія. При цьому ігнорували, що ще в часи СРСР цей погляд був лише частиною вшанування пам'яті, яку затьмарювало сприйняття війни як тріумфальної перемоги над фашизмом. Страждання й жертви серед військових і цивільних не сприймались в якості застереження від нової війни, насамперед вони слугували підкресленню величі та значимості радянської держави.