МОН перегляне підручники з історії України через позов ексрегіонала Портнова

Окружний адміністративний суд Києва зобов'язав Міністерство освіти та науки переглянути підручник з історії України щодо висвітлення подій Революції Гідності. Позов подав заступник керівника адміністрації президента часів Януковича Андрій Портнов.

У реєстрі судових рішень від 21 січня вказано, що у березні 2020 року Портнов звернувся до МОН із вимогою переглянути вісім підручників з історії України для 5-11 класів. Однак у міністерстві вимоги колишнього регіонала визнали безпідставними і такими, що "жодним чином не зачіпає права, свободи та інтереси позивача".

 

Після цього Портнов звернувся до суду. На його думку, у підручниках, виданих у 2018 та 2019 роках, історія викладається "однобічно, з вигадуванням фактів", а також "містить ознаки спотворення інформації та подій, що мали місце у період 2013-2014 років, маніпулювання фактами та оцінками подій цього періоду".

Зокрема, Портнов вважає, що вбивства мітингувальників правоохоронцями під Революції Гідності не є доведеними, оскільки у Єдиному державному реєстрі судових рішень немає обвинувальних вироків про те, що працівники "Беркуту" визнані винними у вбивстві 22 січня 2014 року активістів Євромайдану.


У позові колишнього регіонала йдеться про такі підручники:

Історія: Україна і світ: (інтегр.курс, рівень стандарту): підруч.для 11-го кл. закл. заг. серед. освіти / Мар`ян Мудрий, Олена Аркуша. - Київ: Генеза, 2019. - 304 с. :іл., карти.;

Історія України. Рівень стандарту: підручник для 11 класу закладів загальної середньої освіти / Г.М. Хлібовська, О.В. Намук, М.Є. Крижановська, І.Б. Гирич, І.О. Бурнейко. - Тернопіль: Астон, 2019. - 256с.: іл.;

Історія України (профільний рівень): підруч. для 11 кл. закл. загал, серед. освіти / О.В. Гісем , О.О. Мартинюк. - Харків: Вид-во "Ранок", 2019. - 256 с. : іл.;

Історія України (рівень стандарту): підруч. для 11 кл. закл. загал, серед. освіти / О.В. Гісем, О.О. Мартинюк. - Харків : Вид-во "Ранок", 2019. - 288 с. : іл.;

Історія України (профільний рівень): підручник для 11 класу закладів загальної середньої освіти / B.C. Власов, C.B. Кульчицький. - Київ : Літера ЛТД, 2019. - 288 с.;

Історія України (рівень стандарту): підруч. для 11 кл. закл. загальн. середи, освіти / Олексій Струкевич, Степан Дровозюк, - Київ, Грамота, 2019. - 240 с.: іл.;

Історія України (рівень стандарту): підручник для 11 кл. закл. загальн. серед, освіти / Н.М. Сорочинська, О.О. Гісем. - Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2019. - 240 с.: іл.;

Вступ до історії: підруч. для 5 кл. закладів загальної середньої освіти / І.Я. Щупак, І.О. Піскарьова, О.В. Бурлака. - К.: УОВЦ "Оріон", 2018.- 192 с.: іл.


Суд постановив скасувати гриф "Рекомендовано" для цих підручників. А також зобов'язав Міносвіти переглянути інші навчальні підручники та посібники, які затверджені або рекомендовані для використання у навчальному процесі і містять опис подій 2013-2014 років, зокрема Революції Гідності, на предмет подання повної, достовірної та об'єктивної інформації.

Крім того, МОН має сплатити судові витрати у розмірі 1 681,60 грн.

Рішення суду набере чинності, якщо жодна зі сторін не звернеться з апеляцією.


Нагадуємо, під час президентства Віктора Януковича Портнов був заступником глави Адміністрації Президента, брав участь у написанні "диктаторських законів". Після Революції гідності Портнов покинув Україну і оселився у Відні. Колишній регіонал повернувся в Україну у травні 2019-го.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.