Посольства в Австрії, Естонії та Литві провели марафон «Леся єднає світ!». ВІДЕО

Посольства України в Австрії, Естонії та Литві до 150-річчя від дня народження видатної української письменниці та поетеси Лесі Українки взяли участь у міжнародному дипломатично-науковому марафоні «Леся єднає світ!», до якого також долучилися науковці, студенти, працівники бібліотек та представники українських громад за кордоном.

Як передає Укрінформ, про це повідомили посольства країн.

 

Під час zoom-марафону Інна Савченко, голова Товариства української культури в Австрії ім. Лесі Українки "ТУКА", розповіла про австрійські сторінки життя видатної української поетеси та діяльність організації. Українська молодь Австрії виконала німецькою мовою вірш Лесі Українки "Contra spem spero!" (Без надії сподіваюсь!), а наймолодші українці заспівали фрагмент пісні на слова поетеси "Стояла я і слухала весну".

Учасників марафону привітав також генеральний секретар Paneuropabewegung Österreich Райнгард Клучек.

Від Естонії у заході взяла участь Голова Конгресу українців країни, віцеголова Світового конгресу українців Віра Коник.

Литву представила Голова Громади українців м. Вільнюс Наталія Шертвітєнє. Вона розповіла про сторінку життя поетеси, що пов'язує Лесю Українку з Литвою, та поінформувала про заходи, які проводяться українською громадою з метою вшанування пам'яті видатної доньки України на території Литовської Республіки.

Також у заході взяли участь Посол України в Австрії Олександр Щерба, Посол України в Естонії Мар'яна Беца та Посол України у Литовській Республіці Володимир Яценківський.

Захід було організоване Науковим товариством історії дипломатії та міжнародних відносин, Державним підприємством "Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв", за участі Посольства України в Грузії та Представництва Фонду Ганса Зайделя в Україні.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.