In memoriam. Помер визначний американський геополітик часів "холодної війни"

26 травня на 90-му році життя помер визначний американський державний діяч, політолог, соціолог Збіґнев Бжезінський.

Про це повідомив Bloomberg з посиланням на дочку політика, передає "Українська правда".

Бжезінський помер в госпіталі в Фолс-Черче (штат Вірджинія).

Збіґнев Бжезінський народився у Варшаві в 1928 році в родині дипломата. Його батько Тадеуш Бжезінський народився в 1896 році. в Золочеві, що на Львівщині. У 1958 році Бжезінський отримав громадянство США. Вищу освіту здобував у Канаді та США. У 1977–1981 році – радник Президента США з питань національної безпеки в адміністрації Джиммі Картера.

Фото: novynarnia.com 

Як повідомляє радіо "Свобода", під час іранської дипломатичної кризи 1979 року, коли в Тегерані були захоплені американські заручники, Бжезінський виступив проти переговорів і на підтримку військової операції зі звільнення громадян США.

Президент Картер погодився на цей план, що отримав назву Desert One, однак операція провалилася, що стало однією з причин того, що Картер програв вибори своєму наступнику Рональду Рейгану в 1980 році.

Коли радянські війська вторглися в Афганістан, Бжезінський рішуче підтримував озброєння афганських повстанців у відповідь. За це в СРСР його називали "ворогом розрядки".

Поряд з Генрі Кіссінджером та Семюелом Хантінгтоном він вважався одним з найвпливовіших геостратегів США. Автор низки досліджень в галузі міжнародних відносин і геополітики. 

Після початку українсько-російського конфлікту в 2014 році Бжезінський висловлювався на підтримку територіальної цілісності України, за надання США військової допомоги Україні та європейський курс розвитку держави

Від української влади Бжезінський здобув орден "За заслуги" III ст. (13 травня 1997)  "за значний особистий внесок у зміцнення українсько-американського співробітництва" та орден князя Ярослава Мудрого III ст. (28 березня 2008) "за визначну громадську діяльність та розвиток зв'язків між Україною і Сполученими Штатами Америки".

У 2006 році Києво-Могилянська академія надала Бжезінському ступінь почесного доктора.

Чи там шукають витоки терору?

Останнім часом в нашому суспільстві йде обговорення витоків звірячої поведінки російських окупаційних військ в Україні в триваючій російсько-українській війні. Дехто з істориків та публіцистів вбачає ці витоки в більшовицьких та ширше комуністичних традиціях. Дійсно злочинів та репресій часів більшовицької диктатури можна навести чимало. Але чи були противники більшовизму в цьому плані краще?

Київ у більшовицькому вирі

Минуло 104 роки звідтоді, коли армія Української Народної Республіки дала бій у протистоянні з нестримною силою більшовиків, що наступала на українські землі з одним-єдиним гаслом: "Дайош Кієв! Смєрть Центральной Радє і єйо защітнікам", а командуючий російськими військами Михайло Муравйов, що пізніше влаштує терор в українській столиці напише: "Ету власть ми нєсьом на остріях своіх штиков"

Жах на селі

Перед вами — уривок зі спогадів Віктора Кравченка, українця, талановитого інженера, якому вдалося залишитися живим після розгортання репресій у СРСР за часів Сталіна. Він був членом комуністичної партії, який вірив, що СРСР може стати країною щасливого майбутнього, однак вчасно зрозумів, що таке тоталітарний режим, повсюдна брехня та системне винищення тих, хто чинив спротив злочинній системі. Віктору Кравченку вдалося втекти і за кілька років написати книжку
яка сколихнула весь західний світ.

Винуватці Абхазької війни

Ця війна забрала життя близько 4000 людей з абхазької сторони та близько 12-15 тисяч з грузинської. Понад 300 тисяч мешканців Абхазії, переважно грузини, стали біженцями. В їх будинках зараз живуть абхази. Вони продають ці будинки громадянам Росії як свою власність. І це, здебільшого, вина трьох людей