Скромний, енергійний, професійний. З нагоди 100-річчя історика Володимира Косика

Вчений був унікальним дослідником, який, з одного боку, міцно стояв на позиціях джерелознавчих доказів тих чи тих подій, їх наукової інтерпретації, а другого – був активним діячем українського підпілля, націоналістом.

 

На життєвих дорогах і стежках кожного з нас, нині сущих, час від часу зустрічаємо унікальних особистостей, життя і науковий чин яких чітко і однозначно свідчать про блискучий розум та ерудицію, інтелігентність, а водночас скромність. Від нас самих залежить, чи наслідуватимемо ми таких людей у своєму, звичайному житті, чи ж будемо шукати якихось авторитетів з сумнівною репутацією людини і вченого.

Життя видатного історика України Володимира Косика – відкрита карта пам'яті нашого народу, з його звитягами і поразками, одчайдушною боротьбою за правду, проти кривд і фальсифікації української історії. Тож власне своїм життям українознавця упродовж ХХ – початку ХХІ ст. Володимир Косик послідовно доводив любов до свого народу і своєї держави ретельними і науково обґрунтованими дослідженнями з історії французько-українських взаємин, історії Української революції, історії України періоду Другої світової війни, історії ОУН.

Зайве говорити, що вчений був унікальним дослідником, який, з одного боку, міцно стояв на позиціях джерелознавчих доказів тих чи тих подій, їх наукової інтерпретації, а другого – був активним діячем українського підпілля, націоналістом. Поза тим ця друга обставина ніколи не була для професора визначальною у його професійній діяльності, адже він не мав заздалегідь заготовлених відповідей на важкі питання з царини історії і політики, ніколи не намагався "вписувати" свою версію історіографії в якісь ідеологічні кліше.

Погодьмося, що таких, котрі хотіли сподобатися тоталітарній владі, зокрема в окупованій майже ціле ХХ ст. Підсовєтській Україні було чимало. Вистачало подібних українофобів і україножерів від історії і вже в незалежній Українській державі. Саме з ними боровся Володимир Косик силою незаперечних історичних фактів, міццю історичних джерел, наснагою щодо відновлення історичної правди – у своїх монографіях, наукових статтях, виступах на конференціях, академічною і громадською працею, левова частка якої пройшла в реаліях двох людиноненависницьких режимів ХХ ст. – комуністичного та нацистського.

Та й прийшов на цей світ майбутній вчений в умовах нової польської окупації Галичини, вже після поразки наших Визвольних змагань, 26 листопада 1924 р. в селі Вацевичі що на тодішній Дрогобиччині, у бідній селянській родині. Відтак, ймовірно, побачену у дитинстві несправедливість поляків щодо українців та їх підпільної боротьби у міжвоєнній Галичині, він відчував особливо сильно, бо за якийсь час вступив до ОУН. Наприкінці Другої світової війни за приналежність до цієї організації його, як і сотні інших українців, примусово вивезли до Східної Німеччини.

Звідти восени 1946-го Володимир Косик утік до Західної Німеччини, а вже 1948-го він перебрався до Франції. Саме у цій західноєвропейській країні і проминуло довге і плідне наукове і громадське життя Покійного. Розпочалося воно у Франції виснажливою роботою на фабриці і, паралельно, навчанням в паризьких Сорбонні та в Інституті історії сучасних міжнародних взаємин, а також в мюнхенському Українському Вільному Університеті, в якому здобув докторський ступінь за дисертацію "Політика Туреччини щодо України за часів Мазепи і Орлика". У 1981 р. Косик захистив докторську дисертацію в університеті Париж-1 (Пантеон-Сорбонна) на тему "Політика Франції відносно України в 1917-1918 рр.".

Одночасно молодий науковець заснував і редаґував франкомовний журнал "Європейський Схід", працював у редакціях журналу "Визвольний шлях" (Лондон) і газети "Шлях перемоги" (Мюнхен), що були друкованими органами Закордонних частин ОУН, брав активну участь у громадсько-політичному житті української діаспори, а 1961-го його обрали головою "Об'єднання українців у Франції", а також був головою теренового проводу ОУН у Франції. Проте найбільше часу забирала науково-викладацька робота в Національному інститут східних мов і цивілізацій Університету Париж-3 в 1960–1980-х, а також виклади з історії України в УВУ в Мюнхені з 1960-х і до початку 2000-х років.  

Важлива сторінка у професійній діяльності Володимира Косика – його праця в НТШ, розбудова Товариства у Західній Європі, продовження традицій осередку НТШ у Сарселі. Запам'яталася діяльність вченого як голови Західноєвропейського НТШ, ініціювання і проведення численних наукових конференцій у Франції не лише для українців, але й для французів з метою донесення історичної правди про важливі сторінки і постаті нашої історії – Українську революцію 1917–1921 років, Голодомор, ОУН, УПА, Симона Петлюру тощо.  

Уславився вчений багатьма фундаментальними монографіями, публікаціями корпусу історичних джерел, а також зредаґованими ним збірниками конференцій, частина з яких була видана вже в незалежній Україні. Серед них: "Симон Петлюра" (Париж; Мюнхен, 1980), "Українська Повстанська Армія. Короткий історичний огляд" (Стрий, 1992), "Розкол ОУН 1939–1940" (Львів, 1999), "Симон Петлюра" (Львів, 2000), "Українці у Франції" (Львів, 2008), "Правда історії. Роки окупації України 1939–1944" (Київ, 2008), "Спецоперації НКВД-КГБ проти ОУН" (Львів, 2009), "Боротьба за незалежність України в 1938–1941 роках" (Київ, 2013), чотиритомник "Україна в Другій світовій війні. Збірник німецьких архівних матеріалів" (Львів, 2000) та інші.

Осібне місце у доробку Покійного займає фундаментальне дослідження "Україна і Німеччина у Другій світовій війні" (перше видання 1986 р., французькою мовою). У 1992 і 1993 її перевидали українською, зокрема НТШ у Львові. Монографія стала першою в українській історіографії працею, яка на підставі багатьох німецьких джерел аналізувала політику нацистської Німеччини щодо України напередодні та під час Другої світової війни, а також взаємини структур Третього Райху з українським національно-визвольним рухом. Широта залучених документів різних інституцій нацистського режиму дала змогу отримати максимально неупереджену картину цих взаємин, а тому ця праця досі залишається базовою з цієї теми в нашій національній історіографії.

Після здобуття нашою державою незалежності, вчений неодноразово відвідував Батьківщину, був активним учасником наукового і освітнього життя. Зокрема з 1992 р. Володимир Косик читав спецкурси в університетах Києва, Івано-Франківська, Тернополя і Дрогобича. З 2000 р. обіймав посаду професора Львівського національного університету ім. Івана Франка, читав лекції з історії України.

Професор Володимир Косик мав легку руку: за його безпосередньої участі як наукового керівника добрий десяток науковців з України, котрі були студентами УВУ в Мюнхені у 1990-х – на початку 2000-х, захистили маґістерські і докторські дисертації з історії України і отримали наукові ступені УВУ. (Зокрема з-поміж нової генерації українських істориків – автор цього допису – спочатку як маґістрант, а згодом як докторант Володимира Косика. – Ред.).

Оскільки Володимир Косик був завжди надзвичайно уважний до проблем, які бралися досліджувати його учні, тому його наукова і методологічна допомога відчувалася на усіх етапах написання і підготовки до захисту дисертацій, не гордував він відповідати з Парижа чи Мюнхена на листи своїх вихованців в Україні. Мені назавжди запам'ятається його безкомпромісна вимога щодо знання джерел проблеми, їх критика та інтерпретації, володіння цілим набором методів і підходів, а також "вписування" сюжетів національної історії в загальноєвропейський і світовий контексти, акцентування на потребі актуалізації "українського" питання в історії, політиці і міжнародних відносинах ХХ століття.

Наукові здобутки Косика були пошановані державними нагородами Франції та України. Зокрема 1998-го за публікації французькою мовою про Україну його нагородили Орденом мистецтв, письменства і гуманітарних наук, а відтак 2005-го він став вже офіцером цього Ордену; за плідну наукову працю 2005-го його нагородили орденом "За заслуги" ІІІ ступеня. Професор Володимир Косик у 2000-му отримав Золоту медаль УВУ і того ж року став лауреатом Міжнародної літературної премії ім. Івана Кошелівця.

В останні роки життя Володимир Косик був почесним членом Головної булави Всеукраїнського братства ОУН-УПА, ініціатором створення Центру досліджень визвольного руху у Львові, його почесним головою.  

Незважаючи на те, що професор Косик відійшов у засвіти в Парижі, останній земний спочинок, згідно з заповітом, знайшов він в рідній українській землі. Поховали видатного українського історика 27 червня 2017 р. на Личаківському цвинтарі у Львові.

Переконаний, що найкращим вінком на його могилу стане ретельне прочитання його численних досліджень з історії українського національно-визвольного руху, їх популяризація в гроні не лише колег-науковців, а й навчальних авдиторіях вишів, в котрих нині працюють учні професора. Тоді пам'ять про Володимира Косика насправді буде дієвою, а не лише спонтанною до урочистого ювілею чи сумної річниці, саме тоді можна буде говорити, що чин видатного історика України житиме й надалі в новітньому українському державотворенні та історієписанні.

Теми

Михайло Косів: Епохальний Всеукраїнський референдум 1 грудня 1991 року

Референдум 1 грудня 1991 року таки справді має епохальне значення: усенародне схвалення надало Українській Державі абсолютної – і внутрішньої, і міжнародної – легітимності. А тому нинішні путінські базікання про "адін народ, що складається з трьох віток", "ісконнорусскую територію", а відтак – необхідність єдиної держави сприймаються як злочинні неонацистські затії. Як підставу для розгляду злочинних дій для їх реалізації Міжнародним Воєнним Трибуналом в Гаазі.

Радомир Мокрик: Десять років без Євгена Сверстюка

Моя подорож у світ «шістдесятників» почалась і відбулась завдяки Євгену Сверстюку. Саме його шляхетність, інтелігентність, і водночас твердість та ясність переконань, впевнили мене в тому, що я хочу вловити цю історію, зафіксувати її. Звідти і почались тих десять років моїх досліджень, які в результаті перетворились на «Бунт проти імперії».

Олексій Панич : Майбутнє Росії: як відокремити можливе від неможливого

Жодне перемир'я не поставить крапку в російсько-українському протистоянні. Якщо Росія не задовольнилася Кримом та Донбасом, які підстави вважати, що вона задовольниться іншими українськими землями, захопленими нею на момент перемир'я? Це протистояння не завершиться навіть якщо Україні вдасться відвоювати силою всі свої території, включно з Кримом. Адже Росія, що зазнала військової поразки, прагнутиме реваншу. Цього не станеться лише за одної умови: якщо в самій Росії відбудуться внутрішні трансформації.

Сергій Шумило: Помер сектантський діяч і самозваний «схіархиєпископ» Херувим (Дегтяр)

На Чернігівщині помер автор лжепророцтва, яке Кіріл Гундяєв полюбляє використовувати для обгрунтування ідеології "русского міра" та виправдання війни проти України.