Невідоме фото Романа Шухевича

На цьому фото Роману Шухевичу 19 років, стоїть на початку лави без пластового капелюха. Після Служби Божої з пластунами, які таборували у Карпатах.

 

За своє пластове життя Шухевич облазив Карпати вздовж і впоперек, зокрема неодноразово нелегально пересікаючи кордон, який пролягав по вододільному хребту, між тодішньою Польщею та Чехословацькою республікою. Мандрував багато, ставши лідером групи затятих туристів, яка називала себе "Тури" (опісля взяв собі в УПА псевдонім "Тур").

Мандрував дикими горами, чагарниками. Згодом одним із псевд обрав собі "Чагар". Саме під цим псевдонімом опублікував дві інстуркції для повстанців - "Бої в лісі" та "Про рейди". Чудові короткі тексти, які обовʼязково мають вивчатись під час підготовки сержантського та офіцерського складу, яким опікується Командування Сил спеціальних операцій ЗС України.

Зараз в інтернеті гуляє популярний фейк із "цитатою" Шуха про те, що "мудрого не ошукати... (і так далі)". Звісно, що без джерела. Де то він казав чи писав - невідомо. Але в статті "Про рейди" є кілька чудових тез про політичну (!) освіту вояків, який актуальний й сьогодні. Написані ці тексти Шухевичем для чотових, тобто командірів чот УПА (в ЗСУ досі для означення цього рівня використовується ще московська назва - взвод).

"Щодо політичної підготовки, то чотовий мусить подбати, щоб при частині (чоті / взводі. - Ред.) був пропагандист, який зможе провадити всю намічену політичну роботу, - для нього відділ є тільки збройною охороною і допомогою (текст готувався для відділів, які вели пропагандистські рейди на окупованій території. - Ред.).

Може ним бути й сам чотовий, якщо він з погляду політичного задовільно вироблена людина. Та краще, щоб до цього була призначена окрема людина, бо чотовий увесь час мусить дбати про військові заходи охорони відділу, а евентуальна (можлива. - Ред.) політична робота могла б його надмірно переобтяжувати зі шкодою для чисто військової справи частини.

До політичної підготовки відділу належить зібрання потрібної на призначені терени літератури та переведення короткого політичного інструктажу всієї частини перед вимаршем".

Єфрем Лукацький: Камера, яка співчуває

Ще якихось чотири роки тому, перед початком війни, документальна фотографія в Україні вмирала. Мало кого у світі цікавили новини з України, а місцеві видання закривалися, насамперед звільняли фотографів, доручаючи текстовим журналістам фотографувати на телефон. Але війна змінила все. Тепер знімки знову стали потрібні. Кожен зі смартфоном став свідком. Вибух ракети — кров на асфальті — зображення в соцмережах.

Рефат Чубаров: Заява Меджлісу кримськотатарського народу щодо неприпустимості визнання Криму російським

Меджліс кримськотатарського народу – вищий представницький орган корінного кримськотатарського народу України – категорично відкидає будь-які пропозиції або дії, спрямовані на визнання російськими тимчасово окуповані території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, які є невід’ємною складовою частиною України в її міжнародно визнаних кордонах.

Олексій Мустафін: Гюнтер Гійом: шпигун, що керував справами німецького канцлера

Вранці 24 квітня 1974 року західнонімецька поліція затримала Гюнтера Гійома, особистого референта федерального канцлера Віллі Брандта. Двері будинку, де він жив разом з дружиною, референт відкрив «гостям» сам - як кажуть, у домашньому халаті. У чому його можуть звинуватити, Гійом вочевидь здогадувався, тому й не став відмовлятися, а одразу заявив: "Я офіцер Національної народної армії НДР та співробітник Міністерства державної безпеки. Прошу шанувати мою честь офіцера".

Олександр Зінченко: Чергова провокація з могилою українців на горі Монастир у Польщі

Що залишається польським правим, коли вони за 8 років нічого не змогли зробити, займаючись дрібними повокаціями та махінаціями у питанні складних питань спільної історії? Правильно - нові провокації, в сподіванні, що травмовані війною українці влаштують істерику та зупинять роботи в Пужниках і Углах.