Невідоме фото Романа Шухевича

На цьому фото Роману Шухевичу 19 років, стоїть на початку лави без пластового капелюха. Після Служби Божої з пластунами, які таборували у Карпатах.

 

За своє пластове життя Шухевич облазив Карпати вздовж і впоперек, зокрема неодноразово нелегально пересікаючи кордон, який пролягав по вододільному хребту, між тодішньою Польщею та Чехословацькою республікою. Мандрував багато, ставши лідером групи затятих туристів, яка називала себе "Тури" (опісля взяв собі в УПА псевдонім "Тур").

Мандрував дикими горами, чагарниками. Згодом одним із псевд обрав собі "Чагар". Саме під цим псевдонімом опублікував дві інстуркції для повстанців - "Бої в лісі" та "Про рейди". Чудові короткі тексти, які обовʼязково мають вивчатись під час підготовки сержантського та офіцерського складу, яким опікується Командування Сил спеціальних операцій ЗС України.

Зараз в інтернеті гуляє популярний фейк із "цитатою" Шуха про те, що "мудрого не ошукати... (і так далі)". Звісно, що без джерела. Де то він казав чи писав - невідомо. Але в статті "Про рейди" є кілька чудових тез про політичну (!) освіту вояків, який актуальний й сьогодні. Написані ці тексти Шухевичем для чотових, тобто командірів чот УПА (в ЗСУ досі для означення цього рівня використовується ще московська назва - взвод).

"Щодо політичної підготовки, то чотовий мусить подбати, щоб при частині (чоті / взводі. - Ред.) був пропагандист, який зможе провадити всю намічену політичну роботу, - для нього відділ є тільки збройною охороною і допомогою (текст готувався для відділів, які вели пропагандистські рейди на окупованій території. - Ред.).

Може ним бути й сам чотовий, якщо він з погляду політичного задовільно вироблена людина. Та краще, щоб до цього була призначена окрема людина, бо чотовий увесь час мусить дбати про військові заходи охорони відділу, а евентуальна (можлива. - Ред.) політична робота могла б його надмірно переобтяжувати зі шкодою для чисто військової справи частини.

До політичної підготовки відділу належить зібрання потрібної на призначені терени літератури та переведення короткого політичного інструктажу всієї частини перед вимаршем".

Віталій Мельничук: Перші демократичні парламентські вибори

Одинадцять років Україна чинить опір російському агресору. Цей опір - продовження віковічної національно-визвольної боротьби Українського народу з московським імперіалізмом. Одним із етапів цієї боротьби були історичні події кінця 1980-х – початку 1990-х років, коли Український народ зумів зорганізуватися та перемогти сильніший за себе Московський тоталітарний режим Союзу РСР.

Андрій Савчук: Церква, у якій черпав натхнення Параджанов

Коли Параджанов готував декорації для свого легендарного фільму "Тіні забутих предків", то, мабуть, навіть не підозрював, що рятує частину сакрального спадку від знищення. Йдеться про ікони зі старої дерев'яної церкви на Гуцульщині. Їх режисер забрав на зйомки, але так і не повернув. Як показав час – на краще. Бо храм через півтора десятиліття згорів дотла.

Володимир В'ятрович: Rigonda

Офіційне радіо (неофіційно зване "брехачем") безперестанно розповідало про неіснуючі успіхи, час-до-час розбавляючи монотонну мову дикторів офіційною совєтською попсою чи іноді класикою. І тільки Rigonda здатна була привносити в цю інформаційну сірість трохи нелегального кольору Заходу. Це дивне слово (яке я тоді не міг, ані вимовити, ані прочитати) прикрашало собою великий радіоприймач на чотирьох ніжках.

Юрій Юзич: Степан Фіґура - сотник "Карпатської Січі", замордований мадярами

Сьогодні мало хто знає, що «Карпатська Січ» в березні 1939 року чинила спротив не лише угорським, але й польським окупантам. І лідером цього спротиву був чоловік із фото - Степан Фіґура.