Невідоме фото Романа Шухевича

На цьому фото Роману Шухевичу 19 років, стоїть на початку лави без пластового капелюха. Після Служби Божої з пластунами, які таборували у Карпатах.

 

За своє пластове життя Шухевич облазив Карпати вздовж і впоперек, зокрема неодноразово нелегально пересікаючи кордон, який пролягав по вододільному хребту, між тодішньою Польщею та Чехословацькою республікою. Мандрував багато, ставши лідером групи затятих туристів, яка називала себе "Тури" (опісля взяв собі в УПА псевдонім "Тур").

Мандрував дикими горами, чагарниками. Згодом одним із псевд обрав собі "Чагар". Саме під цим псевдонімом опублікував дві інстуркції для повстанців - "Бої в лісі" та "Про рейди". Чудові короткі тексти, які обовʼязково мають вивчатись під час підготовки сержантського та офіцерського складу, яким опікується Командування Сил спеціальних операцій ЗС України.

Зараз в інтернеті гуляє популярний фейк із "цитатою" Шуха про те, що "мудрого не ошукати... (і так далі)". Звісно, що без джерела. Де то він казав чи писав - невідомо. Але в статті "Про рейди" є кілька чудових тез про політичну (!) освіту вояків, який актуальний й сьогодні. Написані ці тексти Шухевичем для чотових, тобто командірів чот УПА (в ЗСУ досі для означення цього рівня використовується ще московська назва - взвод).

"Щодо політичної підготовки, то чотовий мусить подбати, щоб при частині (чоті / взводі. - Ред.) був пропагандист, який зможе провадити всю намічену політичну роботу, - для нього відділ є тільки збройною охороною і допомогою (текст готувався для відділів, які вели пропагандистські рейди на окупованій території. - Ред.).

Може ним бути й сам чотовий, якщо він з погляду політичного задовільно вироблена людина. Та краще, щоб до цього була призначена окрема людина, бо чотовий увесь час мусить дбати про військові заходи охорони відділу, а евентуальна (можлива. - Ред.) політична робота могла б його надмірно переобтяжувати зі шкодою для чисто військової справи частини.

До політичної підготовки відділу належить зібрання потрібної на призначені терени літератури та переведення короткого політичного інструктажу всієї частини перед вимаршем".

Олександр Алфьоров: Голова УІНП Олександр Алфьоров представив п’ять принципів роботи Інституту

Новопризначений Голова Українського інституту національної пам'яті Олександр Алфьоров провів першу зустріч з колективом установи, під час якої представив своє бачення майбутніх змін та оголосив п'ять базових напрямів трансформації Інституту.

Наталя Старченко: Релігійна толерантність чи рівність конфесій?

Акт Варшавської конфедерації не містив згадки про панівне становище католицької церкви, а проголошував необхідність збереження миру між різними конфесіями та відмову від уживання сили з релігійної причини. Це й дало підставу частині істориків твердити, що в Речі Посполитій формально була проголошена рівність церков. Прийнято уважати, що вона була порушена на початку XVII століття, коли король Сигізмунд ІІІ Ваза відмовився на вимогу шляхти підтвердити Варшавську конфедерацію.

Юрій Юзич: "Треба за зброю братись". Ідентифіковано учасника бою під Крутами Михайла Баталина

Ідентифіковано ще одного учасника бою під Крутами. Добровольця студентського куреня Січових Стрільців Михайла Баталина. У січні 1918 року – учня 8-го класу 2-ї української гімназії в Києві. Досі з документів гімназії було відомо, що такий учень був. Лише прізвище та ім'я. Та припущення, що він був під Крутами разом із своїми однокласниками. А виявилось, що він ще залишив дуже докладні спогади, авторство яких не було належно ідентифікованим.

Сергій Дібров: Чому Василь Кук?

Триває громадське обговорення ініціативи про присвоєння 21 окремій механізованій бригаді почесного найменування на честь генерал-хорунжого УПА Василя Кука.