Спецпроект

Померла вдова письменника Бабеля

На 102-му році життя у США померла Антоніна Пірожкова, вдова російського письменника, одесита Ісаака Бабеля. Вона пережила свого чоловіка на 70 років...

У США пішла з життя Антоніна Миколаївна Пірожкова, вдова видатного російського письменника, уродженця Одеси Ісаака Бабеля. Про це The New York Times повідомив онук небіжчиці Андрій Малаєв-Бабель.  

Антоніна Пірожкова народилася 1 липня 1909 р. у Сибіру. Мала інженерну освіту, брала участь у будівництві московського метрополітену.  Шлюб із популярним письменником взяла у 1934 р. За три роки народилася їхня донька Лідія.

1939 р. Бабель був заарештований за інспірованим звинуваченням у проведенні шпигнуської діяльності, а 1940 р. розстріляний.

Дякуючи подвижницькій праці Пірожкової, у 1990 р. у Москві вийшов двотомник творів автора "Коннармии". У 1995 р. у США видані щоденники Бабеля.

З 1996-го Пірожкова з дітьми та онуками проживала в Сполучених Штатах. Вона була авторкою мемуарів про свого видатного чоловіка, які побачили світ англійською та російською мовами.

Чи вбивав адвокат Медведчук поета Стуса?

4 вересня 1984 року поета Юрія Литвина знайшли з розтятим животом у житловій камері бараку колонії особливо-суворого режиму ВС-389/36 у селі Кучино на Уралі. Бездиханне тіло поета Стуса – у карцері, у цей самий день, роком пізніше. "Серце не витримало, з кожним може бути…" - передають слова табірного гебіста.

Ольга Ільків, зв'язкова Романа Шухевича

Оля опинилася перед вибором – ковтнути ампулу з отрутою і видати ворогам важливу адресу, чи ковтнути адресу і пережити тортури. Вона вибрала перше

Від листа до ГУЛАГу: як МҐБ цензурувало пошту про операцію «Запад»

На Великдень 1948 року отець Володимир Марущак готував особливу проповідь. Він знав, що попри заборони й обмеження нової влади, відсвяткувати воскресіння Христа збереться чимало людей. 2 травня він відправив службу у старовинній церкві села Новий Кропивник, а тоді — виголосив промову, яка викликала сльози у багатьох присутніх

Квота на розстріл "ворогів народу": як праонука знайшла справу репресованого прадіда

У травні цього року при Архіві національної пам`яті відкрився Консультаційний центр з пошуку інформації про репресованих. Весь цей час співробітники допомагають сотням людей дізнатися, в яких архівах можуть зберігатися таємниці їхніх репресованих родин. Вікторія Тараненко з Дніпропетровщини стала однією з перших, кому вдалося знайти справу свого репресованого прадіда та нарешті дізнатися, за що його арештував НКВД у часи Великого терору.