Спецпроект

Донецькі депутати проти "таких ганебних героїв, як Бандера"

В день, коли розглядається касаційна скарга щодо Бандери-Героя, депутати Донецької облади ухвалили звернення до народних депутатів України щодо неприпустимості героїзації Степана Бандери.

Доповідачем виступила депутат облради від Компартії Ірина Попова, повідомляє Острів.

Попова закликала позбутися таких "ганебних героїв, як Степан Бандера".

"Розвиток подій в останні роки показує, що потенційна загроза відродження неофашизму стає реальністю. Використовуючи як привід для деструктивних дій скасування Указу президента України 46/2010 від 20 січня 2010 року про присвоєння Степану Бандері звання Героя, націоналістичні сили намагаються дестабілізувати політичну ситуацію в державі. Це викликає серйозну стурбованість Донецької обласної ради", - сказано в тексті звернення.

"Ми вважаємо скасування указу 46/2010 від 20 січня 2010 року актом відновлення історичної справедливості і свідченням намірів держави дотримуватися загальнолюдських норм гуманізму, європейської демократії і права", - заявляють депутати облради.

У той же час заяви депутатів Тернопільської, Івано-Франківської і Львівської облрад, їхні заклики до "революції під прапорами Степана Бандери", донецькі депутати розцінили як "демонстрацію агресії стосовно жителів східних регіонів України і керівництва держави".

Нагадаємо, що сьогодні Вищий адміністративний суд мав розглядати касаційну скаргу на рішення судів першої й апеляційної інстанції, якими було визнано незаконним указ Президента Віктора Ющенка про присвоєння Степану Бандері звання Героя України.

Але у зв'язку з хворобою судді сьогоднішнє засідання перенесене на невизначений термін.

Шевченко у Вашингтоні. Боротьба за цінності

Процес встановлення пам'ятника Тарасові Шевченку у Вашингтоні в 1964 році з нагоди 150-річчя від дня його народження розтягнувся у часі на кілька років і набув неабиякого резонансу у закордонній пресі. Водночас досі так і не стали надбанням гласності заходи кдб срср навколо тієї події. Розсекречені документи з архіву Служби зовнішньої розвідки України дають змогу нині побачити, як діяли за тих обставин і яку позицію займали представники кремлівського керівництва, американських політичних кіл і української діаспори.

"Ми позбулися «пушкіних», «Московської» ковбаси і «Тульських» пряників", - Олег Пустовгар

Процеси очищення інформаційного та публічного простору від російської присутності прискорилися після повномасштабного вторгнення Росії. Утім, роботи ще багато. Що вдалося зробити в цьому напрямі за останні роки на Полтавщині, а які питання ще варто розв'язати, – розповів у інтерв'ю представник Українського інституту національної пам'яті в Полтавській області Олег Пустовгар.

"Ніколи не казав": "Вперед, хлопці!", завжди: "За мною!"". Пам'яті Сергія Короля

Крайній бій командир "Махно" провів 24 лютого 2023 року. Впродовж ночі ворог вів постійний артилерійський обстріл, а близько 7 години ранку розпочав піхотний штурм з трьох сторін. Командуючи підрозділом та беручи безпосередню участь у стрілецькому бою, Сергій Король не допустив захоплення позицій переважаючими силами противника. Під час бою, який тривав майже шість годин, командир "Махно" загинув.

Володимир Стахів. "Не шукати союзників за будь-яку ціну, навіть найвищу"

Після розколу в лавах ОУН органи нквс/мдб срср уважно придивлялися до тих діячів, які вирізнялися принциповою непримиренною та непоступливою позицією до опонентів. Таких брали в активну оперативну розробку, щоб використати їхні амбіції у своїх інтересах, або через агентуру спонукати до дій, які б призвели до ще більшого розколу, розбрату, послаблення і зрештою знищення національно-визвольного руху. Одним із тих, на кого звернули особливу увагу у 1940-х роках, був Володимир Стахів.