Спецпроект

30 років тому був виявлений СНІД

Перші випадки захворювання, яке стало відоме як синдром набутого іммуного дефіциту (СНІД), вперше були зареєстровані 30 років тому в Каліфорнії.

5 червня 1981 року американський Центр з контролю і профілактики хвороб зробив повідомлення про випадки пневмоцистної пневмонії в поєднанні з саркомою у чоловіків, що практикували гомосексуальні стосунки, повідомляє УНІАН.

За даними ООН, з 1981 року від СНІДу загинули 30 млн. людей у світі, і приблизно стільки ж зараз інфіковані вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), який загрожує переходом у СНІД.

Як повідомляється в доповіді ООН, оприлюдненій минулого тижня, в багатьох країнах кількість інфікованих скорочується, проте мільйони хворих на ВІЛ/СНІД не одержують ліків, які їм необхідні.

В Україні перший випадок інфекції зареєстровано в 1987 році. Загалом у країні, за даними Світової організації з охорони здоров'я, є від 160 до 190 тисяч хворих на ВІЛ/СНІД. З них тільки 16 тисяч отримують відповідні ліки.

За даними благодійного фонду "Міжнародний Альянс з ВІЛ\СНІД в Україні", зараз Україна займає перше місце в Європі за поширеністю ВІЛ/СНІД. Станом на 2010 рік офіційно зареєстровано майже 182 тисяч випадків ВІЛ-інфекції, у тому числі 37 тисяч випадків захворювання на СНІД та 21 тисяча смертельних випадків від цієї хвороби.

Раніше основним шляхом передачі інфекції в Україні був шприц під час вживання наркотиків. Починаючи з 2006 року, домінувати став статевий шлях.

«Десять міліонів пятсот тищ. І крапка». Українцям нав’язують суперечливі дані про жертв Голодомору

Скільки українців загинуло від голоду у 1932–33 роках? Війна за цю відповідь триває вже кілька років. У вересні вона спалахнула з новою силою через оприлюднення нових даних: 10,5 мільйонів жертв, з них 9,1 млн в Україні.

Початок (не) братської колонізації

Сотня років знадобилась Росії, щоб нав’язати свою владу і запустити процес широкомасштабної колонізації України. Зусилля царату були спрямовані на цілковиту асиміляцію та інтеграцію у політичній, економічній, соціальній, культурній та духовній сферах суспільного життя.

Ніч розгону. Міленіали з Пласту, які не пішли з Майдану

Раннім ранком 30 листопада близько 2000 «беркутівців» атакували протестувальників, які залишались на Євромайдані. Ця ніч змінила історію України. Наступного дня – 1 грудня – сотні тисяч киян вийшли на масову акцію протесту. Ким були ті, хто залишився ночувати на Майдані Незалежності? Попри те, що основні лідери Євромайдану напередодні ввечері (29 листопада) фактично закликали розходитись. Прирікаючи тих, хто залишається, на маргіналізацію протесту. Як це вже було під час мовного Майдану.

Розстріляні під Базаром. Спогад учасника Другого зимового походу

"Я козак 6-ї стрілецької дівізії від себе і козаків, яких я знаю, кажу вам: ми знаємо, що нас чекає і ми не боїмось смерти, але до вас служити не підемо. Коли ж ви нас поб'єте, то знайте, що за нас вам помстить ввесь український нарід..."