Архіву ЦДВР передали відкопаний бідон із документами УПА (ФОТО)

Документи Української повстанської армії - таємне листування командування УПА, звіти Українського Червоного Хреста, списки вояків УПА та хроніки цілих сотень - знайдені у повстанському архіві 1941-1950 років, передані до Центру досліджень визвольного руху. Після реставрації документи УПА будуть доступні дослідникам, повідомляє прес-служба ЦДВР.

Архів було знайдено влітку 2011 року в 40-літровому бідоні, закопаному в землю на 80 см. Бідон не був добре законсервований, що наштовхнуло дослідників на припущення про те, що документи ховали люди, які потрапили в оточення.

Версію переховування архіву під час бойових дій підтверджують і залишки гільз, знайдені поряд."За попередніми оцінками, архів містить понад тисячу документів періоду 1941-1950 років, - розповів директор музею "Тюрма на Лонцького" Руслан Забілий. - Це підпільні друковані видання, вишкільні матеріали, описи боїв, хроніки, накази та оперативні звіти відділів УПА на Львівщині: тактичних відтинків "Розточчя" та "Климів", воєнної округи "Буг" та підпілля Сокальсько-Равської округи ОУН".

Знайдені документи

Також знайдно документи Служби безпеки ОУН, звіти Українського Червоного Хреста, некрологи, внутрішнє підпільне діловодство (господарські звіти, облік харчів, взуття, обмундирування.

"Нині все частіше чуємо про віднайдення упівських архівів. Проте повстанці ніколи не очікували, що проплачена людською кров'ю правда стане предметом торгу. Продані на аукціонах архіви розпорошуються і знову зникають на десятиліття - тепер у сховках колекціонерів, 

- зауважив голова вченої ради ЦДВР Володимир В'ятрович. - Нині маємо інший випадок, коли знайдений архів потрапляє до рук істориків. Унікальні документи про боротьбу УПА на Львівщині будуть доступні усім зацікавленим".


Чорні археологи продають архів УПА за 500 тисяч (ФОТО)


Один із документів, наприклад за рік і два місяці (травень 1945 - липень 1946 року), подає інформацію про 952-х повстанців. "Це безцінне джерело для встановлення фактичних імен та місця і обставин загибелі стрільців УПА, долі яких здебільшого до сьогодні залишаються невідомими", - зазначив В'ятрович. Руслан Забілий доповнив: "У цьому архіві є чимало "грипсів" - таємного (часто шифрованого) листування командування УПА. Наприклад, збереглися листи підлеглих до командира ВО "Буг" Василя Левковича - "Вороного".

Фахівці оцінюють, що реставраційно-консерваційні роботи, опис та оцифровування знайденого архіву триватимуть близько року, після чого документи буду доступні в Архіві ЦДВР у цифровому та оригінальному вигляді.

У червні 2011 року в архів ЦДВР були передані документи УПА, знайдені в Пустомитівському районі Львівщини.

Європейська орієнтація Симона Петлюри

Долаючи навалу збройних сил Російської Федерації, українське суспільство одночасно розгорнуло масштабну роботу по знищенню «русского мира» в найменуваннях міст, площ, вулиць. Та не слід забувати, що Росія не тільки нав’язувала нам свої цінності, у тому числі в топоніміці, але й деформувала національну пам’ять українського народу. Особливо багато грязюки наліплено на постать публіциста, державотворця, воєначальника, мислителя Симона Петлюри

Сюргюн. Мама думала, що нас везуть на розстріл

Уявіть себе на їх місці. У ваш дім на світанку вриваються озброєні люди, солдати. Дають 15 хвилин на збори. Відвозять на найближчу станцію. І додому ви зможете повернутися лише через 50 років.

Український вояк, який врятував десятки євреїв

Круглий сирота з Лемківщини. У 17 років, неповнолітнім, пішов воювати за Україну в складі Українських Січових Стрільців. Здобув дві вищі освіти в Празі. Став успішним бізнесменом в міжвоєнній Галичині. Для врятування євреїв створив окремий бізнес і рятував їх у промисловому масштабі. За що був, врешті решт, покараний нацистами. З Німеччини до США, його – вже немічного – витягнули вдячні євреї. Звати його Олекса Кривов'яза. Латинкою прізвище писав, як Krywowiaza

Авіація працює по «своїм», або Мулінська катастрофа 1945 року

У свідомості багатьох російських дослідників, радянсько-японська кампанія постає майже ідеальною. Мемуари, література, вікіпедія та військова хроніка повністю підтверджує це, даючи однобоку модель сприйняття минулих подій. Успіхи відомі – 700 кілометровий бліцкриг 6 танкової армії через Хінган, захоплення в полон 600 тис. угруповання Квантунської армії, мінімальні втрати, та прорив сучасної прикордонної фортифікаційної системи оборони японських військ. Але навіть і тут, можна знайти «підводне каміння», у вигляді фактів, що свідомо приховувалися роками. До таких подій відносяться і інцидент 16 серпня 1945 року, коли радянські впс розбомбили власні війська які дислокувалися біля міста Мулін