Спецпроект

Естонські газовики розмістили на своїй рекламі концтабір Аушвіц. ФОТО

Естонська газова та опалювальна фірма GasTerm розмістила на своєму сайті фотографію воріт музею нацистського концтабору Аушвіц (Освенцім) із написом Arbeit macht frei ("Праця звільняє") як рекламу.

Зображення було підписане: "Газове опалення - гнучке, зручне та ефективне", повідомляє Delfi.

Пізніше компанія видалила фотографію, проте скріншот сторінки зберігся в кешах пошукових систем.

На даний момент підпис супроводжує інший знімок на головній сторінці сайту компанії, де зображена палаюча газова конфорка. До підпису додано текст: "Якщо розміщена тут раніше фотографія заподіяла комусь незручність, ми щиро вибачаємося".

 Скріншот з офіційного сайту естонських енергетиків

Інцидент із фотографією прокоментував виконавчий директор GasTerm Свен Лінрос. За його словами, він зробив знімок, розміщений на сайті, самостійно, коли побував на екскурсії в музеї концтабору Аушвіц.

Розміщення фото на сайті голова компанії пояснив тим, що "газове опалення часто пов'язують із подіями Голокосту"."Ми часто чуємо жарти щодо того, що Гітлер наклав на себе руки, бо отримав рахунок за газ", - зазначив він.

За словами Лінроса, в музеї він дізнався, на свій подив, що і в тамтешніх будівлях використовували газове опалення. "Про газовому опаленні часто говорять, що воно вибухає, отруює, але в Освенцімі використали отруйний газ, а не природний газ або газове паливо", - пояснив він.

Аушвіц розвалюється. Потрібні гроші на реставрацію музею

Виконавчий директор кілька разів наголосив, що все це не було провокацією, однак у підсумку все ж сказав, що "легка провокація, можливо, не була самою гарною ідеєю. Прийшло декілька злих листів від людей, які не були з нами згодні".

Лінрос зазначив, що сайт його фірми відвідують в основному її клієнти, і їм він сам уже все пояснив, тож жодних проблем через фото не виникло. Директор запевнив, що фото не було задумане як реклама, або для того, щоб висіти на сайті вічно.

"Не готовий для великих суперечок або уваги ЗМІ", - сказав Лінрос в підсумку. Він зізнався, що засуджує злочини, вчинені в Освенцімі, і що під час відвідин музею відчув жах через скоєне в концтаборі.

Фабрика смерті. Екскурсія концтабором Аушвіц. ФОТО

Комплекс концтаборів "Аушвіц-Біркенау" у часи нацистської окупації був розташований на території Польщі, біля міста Освенцім. У таборах було знищено більше мільйона чоловік, переважно євреїв. Пізніше на території Освенціма було створено музей.

Це вже не перший раз, коли зображення Аушвіца використовується у рекламі. В січні цього року спортзал у Дубаї використав фото з концтабору вкупі зі слоганом "Скажи калоріям "До побачення".

Дивіться також:

Золоті жнива. Як польські селяни розкопували могили в нацистських таборах

В Рівному демонтували лайтбокси з рекламним Леніним. ФОТО

Українці зробили рекламу горілки з Гітлером і Сталіним. ФОТО

Трагедія і спекуляції. Що саме сталося 11 липня 1943 року на Волині?

Перебільшена кількість нападів на польські села стала хибним засновком, з якого зроблено висновок про масштабну операцію по всій Волині. А звідти зроблено висновок про існування наказу, що приписував цілковите знищення поляків, етнічну чистку.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.