Google запустив сайт про історію кібернетики і комп'ютерів в Україні

Компанія Google спільно з Фондом історії та розвитку комп'ютерної науки і техніки створили проект "Інформаційні технології в Україні: історії та особистості" - про те, як народжувалися перші ЕОМ в Україні і які люди їх створювали.

Про це ІП повідомили у прес-службі Google в Україні.

Проект став можливим завдяки книгам і статтям відомого українського вченого Бориса Малиновського - очевидця та учасника цих подій, який першим висвітлив тему становлення української ІТ-галузі.

Інтернет-адреса проекту - uacomputing.com.

На сайті можна прочитати серію цікавих історій про становлення комп'ютерних технологій і електронних обчислювальних машин (ЕОМ) в Україні:

- появу "Машини логічного мислення" професора О.М. Щукарьова;

- відкриття академіком В.Є. Лашкарьовим p-n переходу, на основі якого був створений напівпровідниковий транзистор;

- створення першого в СРСР і континентальній Європі комп'ютера – "МЭСМ" - під керівництвом С.О. Лебедєва.

МЭСМ - 60 років першому комп'ютеру на континенті!

Окремої уваги заслуговують історії створення першої керуючої машини широкого призначення "Дніпро" і появи перших радянських попередників персональних комп'ютерів.

Далі почалася розробка і впровадження спеціалізованих комп'ютерів і систем управління для військово-морського флоту ("Успіх", "Карат", "Зірка") під керівництвом талановитих інженерів-конструкторів І.В. Кудрявцева, В.М.Плотнікова, О.М.Алещенко, та ін, а також створення бортових комп'ютерів для найпотужніших ракет: від "Сатани" до "Бурану".

Микола Амосов - широко відомий в Україні як видатний хірург і відомий письменник. У нашому проекті розкрита інша, не менш важлива частина його життя, присвячена становленню біокібернетики в Україні, засновником якої він став.

 Перша сторінка проекту має веселенький дизайн

Історію життя і творчості Віктора Глушкова, основоположник інформаційних технологій в Україні, неможливо вмістити в одну статтю.

Він увійшов у вітчизняну історію ІТ як розробник теорії цифрових автоматів, творець багатопроцесорних макроконвеєрних суперЕОМ і організатор Інституту кібернетики АН України, але "головною справою життя" Глушков вважав проект створення Загальнодержавної автоматизованої системи управління економікою СРСР – "ОГАС", з історією якої ми пропонуємо ознайомитися на нашому сайті.

Як створювалася перша у світі енциклопедія кібернетики. Глушков і Бажан

Всього за три післявоєнних десятиліття комп'ютеробудування в Україні наблизилося до світового рівня і подарувало світові цілу низку грандіозних відкриттів і винаходів. В Україні були створені і стали серійно випускатися близько ста різних типів комп'ютерів.

"Історія, на прикладі подій, що відбулися за три післявоєнних десятиліття, показує, - в Україні можливо створювати комп'ютери і технології світового рівня, -  зазначив президент Фонду історії та розвитку комп'ютерної науки і техніки Борис Малиновський. - І я вірю, що в майбутньому Україна не залишить без уваги отриманий раніше досвід і зуміє повторити "комп'ютерний бум" післявоєнних років".

"Ми сподіваємося, що цей проект допоможе українцям відродити інтерес до історії власної країни, - додав директор Google в Україні Дмитро Шоломко. - Допоможе дізнатися нові, часто несподівані факти щодо доробку українських вчених у розвиток світової науки, і отримати натхнення для роботи над новими відкриттями та розробками майбутнього".

Дивіться також:

Інтер-Нєт! Чому СРСР не зміг створити єдину інформаційну систему

Google присвятив головну сторінку уродженцю Львова

В панорамах Google з'явилися історичні пам'ятки Європи. ФОТО

1984: реклама першого Macintosh від Apple. ВІДЕО

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.