Спецпроект

З'явився онлайн-посібник на базі виставки "Голокост від куль"

В інтернеті презентовано "Біль пам'яті" - мультимедійний навчально-методичний посібник для вчителів загальноосвітніх закладів до виставки "Голокост від куль: масовий розстріл євреїв в Україні у 1941-1944 рр".

Новий посібник з використанням відеосвідчень очевидців - тепер онлайн:

Про це повімляє сайт Університуту Південної Каліфорнії.

Виставка була створена у 2007 році Меморіалом Шоа (Париж, Франція) та Асоціацією Яхад - Ін Унум (Yahad-In Unum - "Разом") за підтримки Foundation for the Memory of the Shoah та в партнерстві з радіостанцією France Culture та журналом "L'Histoire".

Організація виставки в Україні здійснюється Фондом Віктора Пінчука. Виставку вже побачили кияни та харків'яни, відкриття у Дніпропетровську заплановано на 28 вересня.

Посібник дає можливість одночасно розглянути історію Голокосту в двох перспективах -- загально-історичній та через історію пересічної людини.

До мультімедійного комплекту входять DVD з відеосвідченнями очевидців з колекції "Яхад - Ін Унум" та з Архіву візуальної історії Інституту Фонду Шоа Універсітету Південної Каліфорнії, а також рекомендації щодо їхнього використання, покроковий план уроку, історичні документи, карти та інші додаткові ресурси.

Пропоновані матеріали можуть бути використані на уроках історії України першої половини ХХ століття, спецкурсах з історії, спрямованих на вивчення тоталітаризму, диктаторських режимів ХХ століття, а також на заняттях правознавства, спрямованих на вивчення геноциду як юридичного поняття, суспільствознавства, етики, філософії тощо.

Детальніше про виставку "Голокост від куль" читайте у підпроекті ІП

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.