Спецпроект

З'явився онлайн-посібник на базі виставки "Голокост від куль"

В інтернеті презентовано "Біль пам'яті" - мультимедійний навчально-методичний посібник для вчителів загальноосвітніх закладів до виставки "Голокост від куль: масовий розстріл євреїв в Україні у 1941-1944 рр".

Новий посібник з використанням відеосвідчень очевидців - тепер онлайн:

Про це повімляє сайт Університуту Південної Каліфорнії.

Виставка була створена у 2007 році Меморіалом Шоа (Париж, Франція) та Асоціацією Яхад - Ін Унум (Yahad-In Unum - "Разом") за підтримки Foundation for the Memory of the Shoah та в партнерстві з радіостанцією France Culture та журналом "L'Histoire".

Організація виставки в Україні здійснюється Фондом Віктора Пінчука. Виставку вже побачили кияни та харків'яни, відкриття у Дніпропетровську заплановано на 28 вересня.

Посібник дає можливість одночасно розглянути історію Голокосту в двох перспективах -- загально-історичній та через історію пересічної людини.

До мультімедійного комплекту входять DVD з відеосвідченнями очевидців з колекції "Яхад - Ін Унум" та з Архіву візуальної історії Інституту Фонду Шоа Універсітету Південної Каліфорнії, а також рекомендації щодо їхнього використання, покроковий план уроку, історичні документи, карти та інші додаткові ресурси.

Пропоновані матеріали можуть бути використані на уроках історії України першої половини ХХ століття, спецкурсах з історії, спрямованих на вивчення тоталітаризму, диктаторських режимів ХХ століття, а також на заняттях правознавства, спрямованих на вивчення геноциду як юридичного поняття, суспільствознавства, етики, філософії тощо.

Детальніше про виставку "Голокост від куль" читайте у підпроекті ІП

Причини масового полисіння дітей у Чернівцях влітку 1988 року

Взятися за написання цієї статті спонукали мене публікації, у яких протягом 30 років після трагедії, що зачепила багатьох чернівчан, продовжують поширювати брехню про причини масового полисіння у Чернівцях. І найголовніше, що змусило це зробити - передчасний відхід у вічність мого колеги по роботі та товариша - Анатолія Галіна, який у часи тоталітарного режиму не побоявся піти проти системи, завдяки зусиллям якого стали відомі справжні причини полисіння у Чернівцях влітку 1988 року.

"Редактор" Василь Мудрий і його "Діло"

У списку тих, кого дуже хотіли завербувати в 1930-ті роки працівники НКВД СССР, був тодішній голова Українського національно-демократичного об'єднання – найпотужнішої західноукраїнської парламентської партії і головний редактор найстарішої української галицької газети "Діло" Василь Мудрий.

Як Роман Шухевич-"Щука" тричі березневу Тису перепливав

Роман Шухевич був чудовим плавцем, чемпіоном українських національних змагань з плавання. У нього була цивільна мрія – до 40-річчя переплести протоку Ла-Манш. Готувався, тренувався, багато плавав. Але на практиці – довелось боротись з окупантами й тричі долати Тису. Не для того, щоб втекти від відповідальності. А для того, щоб виконати свій обов'язок вояка, борця за незалежну й соборну Україну.

Яким був радянський лад? Судження історика

Деякі експерти пов'язують оптимістичні для нас перспективи в російсько-українській війні з відходом Владіміра Путіна від влади. Однак він є надто пересічною фігурою, яка не заслуговує сполученого з нею терміну "путінізм". Ми повинні усвідомити самі і переконати союзників у тому, що Російська Федерація являє собою екзистенційну загрозу для всіх народів, які потрапили в орбіту Кремля. Конкретна фігура очільника російських панівних кіл – справа другорядна. Ця країна готова порушувати встановлений світопорядок за будь-яких умов.