В Києві вшанують 70-річчя УПА

З нагоди 70-річчя УПА в Києві відбудеться урочистий вечір і відкриється виставка.

 

В Києві відбудеться урочистий вечір "Українській Повстанській Армії – 70: знаємо, пам’ятаємо, шануємо". Захід приурочено до 70-річчя створення УПА.

Час і місце: 14 жовтня, неділя о 14.00-16.00. Київський міський Будинок вчителя (вул. Володимирська, 57).

Участь у заході візьмуть: заступник голови Всеукраїнського братства ОУН-УПА, член Світового Ювілейного Комітету з відзначення 70-річчя УПА Орест Васкул; історик, голова Вченої ради Центру досліджень визвольного руху Володимир В’ятрович; кобзар, бандурист, лірник Тарас Компаніченко та музичний гурт "Хорея козацька"; ветеран Української Повстанської Армії та один із учасників Норильського повстання 1953-го року Степан Семенюк та інші.

Також у Києві буде відкрито виставку "Сила волі. Провідники визвольного руху".

Виставка є розповіддю про долі лідерів на тлі історичної доби, містить чимало світлин та архівних документів, багато з яких представлені вперше.

Авторами є історики Центру досліджень визвольного руху та Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького" Володимир В’ятрович, Руслан Забілий, Ігор Дерев’яний, Андрій Шевців та Василь Стефанів.

Час і місце: 16 жовтня, вівторок о 12-00. Національний музей Тараса Шевченка (м. Київ, бул. Тараса Шевченка, 12).

Участь у відкритті виставки візьмуть ветерани українських національно-визвольних змагань, відомі історики та митці, представники політичних та громадських організацій.

Виставка буде експонуватись в Національному музеї Тараса Шевченка до 4 листопада 2012 року.

 

Теми

Останні дні і смерть Міхновського

Вранці 4 травня 1924 року 4-річний син Володимира Шемета – Ждан – вийшов у садок свого дому. Там дитина першою побачила, на старій яблуні, повішаним майже двометрове тіло гостя свого батька – Миколу Міхновського. Згодом Ждан розповість Роману Ковалю, що батько знайшов у кишені покійного записку: "Волію вмерти власною смертю!"

Останнє інтерв'ю мисткині Людмили Симикіної

Через мою майстерню пройшли всі дисиденти. Всім шилась свита. Я знала всі біографії. Я їх втішала, жаліла. Я знімала ту напругу психічного тиску, одягали новий одяг, знімали той, що вони мали, і вони відважно носили це. Я мріяла про іншу державу, про інший устрій. А одяг шився для цієї мрії. Ось сутність моя була в 1960-ті роки.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.