Фараона Рамзеса ІІІ вбили, перерізавши горлянку

Змовники вбили фараона Давнього Єгипту Рамзеса III, перерізавши йому горло, заявили дослідники мумії фараона, навівши на підтвердження своєї версії результати нової експертизи.

Про це повідомляє УП.Життя із посиланням на BBC.

Комп'ютерна томографія мумії "обранця Ра" допомогла виявити глибоку рану на шиї, яка і могла стати причиною смерті.

Багато століть секрет смерті фараона був прихований пов'язками, що закривають шию фараона, необхідними для збереження мумії. Історики довгий час сперечалися про причини смерті фараона.

У документах давнини, що включали Туринський судовий папірус, датований 1155 роком до н.е., йшлося про змову з метою вбивства фараона і палацовому перевороті. У цьому підозрювали одну з його дружин. Однак довгий час було незрозуміло, чи було скоєно замах на фараона, і якщо так, то чи закінчилося воно смертю правителя.

Деякі дослідники вважали, що замах був успішним для змовників, а інші вважали, що другий фараон з XX династії пережив напад.

Судовий папірус оповідає про чотири різних судових процеси і згадує покарання щодо змовників. Серед змовників називають одну з двох дружин правителя - Тейю, і її сина Пентаура - претендента на трон.

У стародавньому документі йдеться, що тільки Пентаур - один з численних синів фараона - вирішив піти проти батька і брав участь у змові. Його визнали винним, і потім Пентаур, як повідомляє документ, наклав на себе руки.

Щоб дізнатися більше про далекі і загадкові події старовини, німецький палеонтолог з італійського Інституту мумій і крижаної людини Альберт Цинк і його колеги вивчили мумію Рамзеса III і останки ще однієї людини, імовірно сина короля Пентаура, в королівській гробниці біля Долини Царів в Єгипті.

Працюючи в Єгипетському музеї в Каїрі, де зараз знаходяться тіла, команда дослідників провела комп'ютерну томографію та проаналізувала ДНК мумій.

Томографія виявила глибоку (близько 7 см) і широку рану на шиї, яку, на думку медиків, міг заподіяти гострий ніж. Вчені говорять, що смерть в такому випадку наступила б одразу.

"До цього ми практично нічого не знали про долю Рамзеса III. Його тіло досліджували і до нас, робили рентгенівські знімки, проте вони не виявили жодних травм. Дослідники раніше не мали доступу до комп'ютерної томографії, який маємо ми", - сказав доктор Цинк.

"Ми були дуже здивовані тим, що виявили. Ми досі не можемо бути абсолютно впевненими в тому, що рана стала причиною його смерті, однак ми схильні так думати", - додав учений.

За його словами, "люди, що бальзамували тіло фараона, могли зробити поріз, проте це вкрай малоймовірно".

На КТ-знімках в рані видно амулет у вигляді соколиного ока бога Гора. Талісман могли покласти в рану при муміфікації, адже древні єгиптяни вірили в його цілющу силу.

Аналізи ДНК останків іншого тіла показали, що на момент смерті молодій людині було 18 років і він був родичем Рамзеса III, і це, ймовірно, син фараона Пентаур.

При вивченні тіла молодої людини вчені звернули увагу на незвичайно стислі складки в області шиї, що може вказувати на те, що молодий чоловік був задушений.

Тіло юнака не було забальзамовано звичайним для царів способом, воно було обгорнуте в цапову шкуру. У давнину, членів сім'ї фараона, яких вваажали виннимим у чомусь, карали ще й тим, що ховали не "по-царськи".

Читайте також інші матеріали за темою "Єгипет"

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.

"Звичайний фашизм": розбір тез про "священную войну" Росії проти України та Заходу

Один із важливих етапів у формуванні російської квазірелігійної доктрини "русского мира", яка за задумом має стати офіційною державною та релігійною ідеологією путінської Росії, відбувся 27 березня 2024 року. У цей день сталася знакова подія – у Залі церковних соборів Храму Христа Спасителя у Москві під головуванням Московського патріарха Кирила було офіційно затверджено "Наказ XXV Всесвітнього російського народного собору", який отримав назву "Настоящее и будущее Русского мира".